Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altınköy kapılarını açtı

Kış şartları ve tadilat nedeniyle bir süredir kapalı tutulan ’nin ilk ve tek açık hava köy müzesi Altınköy kapılarını ziyaretçilere tekrar açtı

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Altınköy kapılarını açtı
Camisi, çamaşırhanesi, okulu, demir ve kalay atölyeleri, bakkalı, taş fırını, dokuma atölyesi, köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi ile 'nin ilk ve tek açık hava müzesi niteliği taşıyan Altınköy'de hayat yeniden başladı. Yaşayan müze Altınköy Açık Hava Müzesi'nde, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler de yaşatılıyor. Köy içinde çalışan nalbant, kalaycı, dokumacı, demirci, değirmenci, fırıncı, köy bekçisi, köy muhtarı, kahveci, bakkal, seyis ve çoban bugün şehirlerde pek rastlamadığımız ritüelleri günümüze taşıyor. Tüm bunlar dışında 'nin farklı yörelerinde pek çok el sanatını yaşatmaya çalışan ustalar da Altınköy de misafir ediliyor.

KÖY HAYATINI ÖĞRETİYOR
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki mis gibi köy havası solumak isteyenleri Altınköy'e beklediklerini söyledi. Altınköy'ün hem Ankara hem de için büyük bir kazanç olduğunun altını çizen Başkan Tiryaki, "Altınköy projesini hayata geçirirken, 'Çocuklarımız, buğdayın değirmenlerde nasıl una dönüştürüldüğüne tanıklık edecek. Köy fırınından köy ekmeği alacaklar. Yayık ayranı içecekler. Sütün nasıl üretildiğini, peynirin nasıl yapıldığını, sebzelerin nasıl yetiştiğini burada görecekler' demiştim. Bugün geldiğimiz noktada görüyorum ki, bu amacımıza ulaştık. Çocuklarımız köy hayatının tüm gereklerini yerinde görme ve tanıma imkanına Altınköy sayesinde kavuştu. Hayallerimizin gerçekleştiğini görmek çok mutluluk veriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altınköy kapılarını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN