Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Bir iyi bir kötü haber!

Giriş Tarihi: 19.4.2016
Türkiye'de yaklaşık 10.5 milyon emekli yaşıyor… En çok karşılaştığım soru; "Yılan hikayesine dönen emekliye promosyon işi ne oldu?" Bir de prim gün sayısını doldurup emeklilik bekleyenler var. Onlar da, "Bir umut var mı?" diyor. Emekli aylığı deyip geçmeyin!
Bankalar için 130 milyar liralık pazardan bahsediyoruz. Bir de yılda 450 bin kişinin emekli olduğunu düşünürseniz iştah kabartıyor… Maaş ödemelerini yapmak isteyen bankalar teklifi 600 liraya kadar çıkarmış durumda.
"Promosyon bizim vaadimiz, iki katına çıkarmak istiyoruz" diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da sürecin bizzat takipçisi. Açıkçası Bakanlık da sıkı bir pazarlık yürütüyor.
Emeklilere promosyonda ilk protokol geçen yıl Denizbank'la imzalandı.
Buna göre, emekli aylığını üç yıl bu bankadan alanlara bir defalığına 300 lira veriliyor.
Bu işe talip olan bankalar tekliflerini yukarı çekti. Emekliye yılda 200 lira vermek isteyen de var. Memur-Sen bu tutarın 900 liraya çıkabileceğini savunuyor.
***

Emekliye maaş ödemesinde kamu bankaları yaklaşık yüzde 80'lik paya sahip… PTT ile birlikte yüzde 90'a ulaşıyor. Özel bankalar ise yüzde 10'da kalıyor. Özel bankalar daha fazla pay almak istiyor. Ziraat, Halk ve Vakıfbank da tekliflerini revize etmiş durumda. Görüşmelerde uzlaşı sağlanırsa emeklinin promosyon hayali gerçek olacak. Uygulama için Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzalanacak. Bakan Soylu, miktarın artması, tüm emeklilerin yararlanması için çalıştıklarını vurguluyor.
Bankalar maaşları vadesinden önce topluca aldıkları için kısa süreli de olsa parayı işletebiliyor.
Bankamatiklerdeki ödeme limitleri eklendiğinde daha önemli bir kaynak haline geliyor. SSK emekli maaşını her ayın 19'unda bankaya yatırıyor. Bankalar da her ayın 25'inde ödemeye başlıyor. Yeni dönemde, emekli en yüksek promosyonu veren bankadan maaşını alabilecek.
Hadi hayırlısı!
***

Gelelim emeklilikte yaşı bekleyenlere! Bu konudaki tartışmalara Bakan Soylu noktayı koydu. Üstelik kendisi de yaşa takılmış.
Bakan Soylu, bu konuda bir çalışma olmadığını, herkesin belirtilen yaşta emekli olacağını bir kez daha vurguladı. Açıkçası bu konuda bir umut görünmüyor.
Hayırlısı!
Milyonlarca emeklinin beklediği promosyonda müjdeli haberin tez zamanda gelmesini diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Bir iyi bir kötü haber!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN