Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sektörüne parlak bir gelecek için birliği

sektörünün geleceğinin daha güvenli oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla İMKON ve MÜSİAD arasında birliği protokolü imzalandı

Giriş Tarihi: 22.4.2016
İnşaat sektörüne parlak bir gelecek için işbirliği
Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) sözleşmelerinin hukuki gereği olan sektöründeki çalışanların eğitilmesi ve belgelendirmesi noktasında İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ile Müstakil Sanayici ve adamları Derneği (MÜSİAD) Şubesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

SIRA İŞVERENLERDE
Toplantıda konuşan İMKON Genel Başkanı ve TOBB İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu, "Mesleki yeterlilik belgesi alınması konusunda hükümet 248 milyon liralık bütçe ayırdı. Devlet üzerine düşeni yaptı. Şimdi sıra işverenlerde" dedi. Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan çalışanların 26 Mayıs 2016 tarihi itibarıyla çalışma hayatlarının yasaklanacak olmasının yanında işverenlerin de sorumlu tutulacağını hatırlatan Tellioğlu, "İşverenler, çalıştırdığı her belgesiz işçi başına 500 TL para cezası vermek zorunda kalacak ve sektör dışına çıkartılacak. Ağır iş kollarından sayılan inşaat sektörünün, meslek kollarının 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu kanununa eklenen 6645 sayılı kanun ve İLO Sözleşmeleri hukuku gereği inşaatlarda belgesiz çalışma hayatı yasaklanacak" şeklinde konuştu. Tellioğlu, inşaat sektörü işveren ve çalışanlarına, mağdur olmamaları için belge alma işlemlerini son güne bırakmamaları için de çağrıda bulundu. MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal ise, ara eleman olarak ve mesleki yeterlilik açısından belgesiz çalışanların Türkiye'nin en büyük sıkıntılarından biri olduğunu işaret ederek, "Çok sayıda kazanın olduğu inşaat sektöründe İMKON olarak böyle bir işe aracı olmanız memnuniyet verici olduğu gibi bizim de MÜSİAD Ankara Şubesi olarak böyle bir protokolü imzalamamız üyelerimiz açısından çok önemli" dedi.

Arda TOPAL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat sektörüne parlak bir gelecek için işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN