Kasıma kadar keneye dikkat!

Mart-kasım arasında kene riskinin arttığına dikkat çeken uzmanlar, K.Hamam, Çamlıdere ve Çubuk’ta yoğunlaşma olduğunu ifade etti

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Kasıma kadar keneye dikkat!
MİKROBİYOLOJİ Uzmanı Doç. Dr. Çakır Güney, Ankara'da kene türlerinin Kızılcahamam, Çamlıdere ve Çubuk ilçelerinin kırsal alanlarında yoğunlaştığını belirtirken, kesin olmamakla birlikte 'de 40 dolayında kene çeşidi olduğunu ifade etti. Keneyle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle kene konusunun ilk kez 2002 yılı haziran ayında Tokat ili ve çevresinde bildirilen olgularla ülke gündemine geldiğini hatırlatan Güney, kenenin kent alanlarından daha çok kırsalda bulunduğuna dikkati çekti. Güney, KKKA hastalığına yol açan virüse konaklık eden sekiz kene türünden sadece birinin 'de belirlendiğine işaret etti. Güney, kenelerin sadece KKKA hastalığını değil, yaklaşık 200 farklı hastalık mikrobunu taşıyabildiğini vurguladı.

HEMEN ÇIKARILMALI
Yaz aylarıyla görülmeye başlanan keneye karşı uyaran Güney, "Hastalık bulaşma riski kenenin vücutta kaldığı süre ile doğru orantılı olduğundan kene en kısa zamanda çıkarılmalıdır. Kene asla çıplak elle çıkartılmamalı. Vücuda yapışmış keneler el hijyeni sağlanıp eldiven giyildikten sonra ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla, vida çıkarır gibi sağa sola çevrilerek çıkarılmalı. Isırılan yer dezenfekte edilmeli. Çıkartılamıyorsa veya kene yanlış çıkarılırsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasıma kadar keneye dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN