Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Servislere süper güvenlik

Yeni güvenlik konseptinde personel servisleri için düzenlemeye gidildi. 102 farklı kurumun servis güzergâhları kalkanına alındı

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Servislere süper güvenlik
Merasim Sokak'ta 17 Şubat'ta askeri servis araçlarına yönelik saldırıdan sonra yapılan güvenlik toplantılarında kararlaştırılan tedbirler kapsamında personel servisleri mercek altına alındı. Şoförler güvenlik soruşturmasından geçirildi, araç kiralama şirketleri incelemeye alındı, her servis güzergâhına ekip görevlendirildi. 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının ardından yapılan güvenlik zirvesinde, daha önce çerçevesi çizilen güvenlik konsepti yeniden masaya yatırıldı, açık hedef haline gelen servisler için önlemler alındı. Bunun üzerine Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tüm personel servislerinin krokilerini isteyerek detaylı bir güvenlik çalışması yürüttü. Servislerin giriş ve çıkış noktaları ile servislerin ana güzergâhlarına sabah geliş, akşam dönüş saatlerinde resmi ekipler görevlendirilerek güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarıldı.

SERVİS KROKİLERİ BELİRLENDİ
İçişleri Bakanlığı'nın Ankara askeri servis araçlarına yönelik bombalı araçla yapılan saldırıdan sonra aldığı "ivedi güvenlik önlemleri"nin ardından Ankara Emniyeti de güvenlik haritasını belirledi. Bu kapsamda belirlenen başkent güvenlik konsepti çerçevesinde Ankara Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü harekete geçerek Ankara'daki tüm Bakanlık, Kuvvet Komutanlıkları ve Merkez teşkilatlarından personel servislerinin plakası, şoför adı ve soyadı, numaraları, taşınan personel adı soyadı, telefon numaraları, saat kaçta servise binecekleri, nerede ineceği, hangi güzergâhı kullanacağı, güzergâh boyu ve servislerin toplanma alanları hakkında bilgi istendi. 7 Mart 2016 tarihinde yazılı ve dijital olarak Ankara Emniyet Müdürlüğüne teslim edilen krokiler emniyetin çalışmalarının kapsamını belirledi. Hazırlanan krokiler Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nde toplanarak Koordinasyon Şube Müdürlüğü'ne iletildi. Burada yapılan çalışmalar doğrultusunda 102 farklı kurumun personel servisinin il içindeki güvenliği merkezi ekiplere, yol güzergâhlarındaki güvenliği ise geçtikleri ilçelerdeki birimlere verildi. Yapılan planlama doğrultusunda her servis güzergâhı ekiplere zimmetlenerek araçların geçiş güzergâhları kalkanına alındı.

CAMLARA FİLM
Her kurumun hazırladığı servis güzergâhı bilgi formları ile belirlenen personel servis araçlarının sürücüleri tek tek güvenlik soruşturmasından geçirildi. Sıkıntılı olan sürücülerle ilgili kurumlar bilgilendirildi. Kiralık araç şirketleri ile anlaşmalı olan kurumların kiralama şirketleri incelemeye alındı. Güvenli şirketlerle çalışılması noktasında uyarılar yapıldı. Tüm personel servislerinin camlarına güvenlik gerekçesi ile film çekilmesi istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servislere süper güvenlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN