Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD’de katılım bankacılığı konuşuldu

YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, ABD’de katıldığı “Küresel Altyapı Forumu”nda ’deki “katılım bankacılığı”nın, dünya ekonomik sistemine model olabileceğini ifade etti

Giriş Tarihi: 23.4.2016
ABD’de katılım bankacılığı konuşuldu
Dünya Bankası'nın Washington'daki IFC Merkez binasında düzenlenen, uluslararası finans aktörlerini ve pek çok önemli ismi bir araya getiren "Küresel Altyapı Forumu" kapsamında 'nin uzun vadeli planları, altyapı projeleri ve yatırım fırsatları da masaya yatırıldı. Dünya Bankası Başkanı Dr. Jim Yong Kim, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da katıldığı forumun panelistleri arasında YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan da vardı. 'deki altyapı yatırımlarının finansmanı, katılım bankalarının ve İslami finansmanın önemi konularında bilgi veren Arslan, 'den tek davetli panelist olarak yaptığı konuşmada, dünyanın birçok ülkesinde hem kısa hem de uzun dönemde büyümenin itici gücünün altyapı yatırımları olduğuna değindi. Arslan, Türkiye ekonomisinin, 2015 yılını gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülke ekonomisinden pozitif ayrışarak görece yüksek bir büyüme ile geride bırakabilmeyi başardığını belirtti.

700 milyarlık yatırım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'de son 13 yılda, 2023 hedefleri kapsamında yaklaşık 700 milyar dolarlık büyük bir altyapı yatırımı söz konusu olduğunu vurgulayan Arslan, şunları söyledi: İslamiyet ticareti teşvik eden, iktisadi sistemi, ticaretin temelini doğruluk ve dürüstlükle hizmet anlayışı üzerine kuran yüce bir dindir. İslami finansman da; temeli İslamiyet'teki dini prensiplere ve etik değerlere dayanan son derece doğru bir sistematik bütündür. Müslüman bir işadamı olarak, böylesine doğru temellere sahip ve uluslararası finans dünyasında hızla büyüyen bu enstrümanda terimsel olarak bir değişime gidilmesinin, gelişimine katkı sağlayacağına ve Müslüman olmayan ülkelerde de entegrasyonunun hızlanacağına inanıyorum. Tanımlama yaparken teolojik terminolojiden arındırarak, Varlığa Dayalı Bankacılık (Asset Based Banking) veya Katılım Bankacılığı (Participatory Banking) gibi nitelendirmeler kullanılabilir. Türkiye'de katılım bankacılığı adı altında sistem son derece iyi bir şekilde işlemekte, bu nedenle de model olarak alınabileceğini düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’de katılım bankacılığı konuşuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN