Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüm marşı yargı yolunda

Giriş Tarihi: 27.4.2016
Ölüm marşı yargı yolunda

Gaziler Vakfı Başkanı Aylar, resmi cenaze törenlerinde çalınan Chopin ölüm marşının değiştirilmesi için yargıya başvurmaya hazırlandıklarını söyledi

Yaklaşık 84 yıldır şehit cenazelerinde resmi marş olarak çalınan Chopin'in kilise çanlarıyla başlayan ölüm marşı, uzun tartışmaların ardından mahkemeye taşınıyor. Gaziler Vakfı, marşın resmi törenlerden kaldırılması için ilk hukuki adımı yakında atacak. 100 şehit ve gazi ailesi, 70 bin şehit-gazi ailesini temsilen mahkemeye başvuracak.

"ÇOK İNCİNDİK AMA BİTİYOR"
Gaziler Vakfı Başkanı Lokman Aylar, "Kampanyamız çok ses getirdi ve anladık ki itirazımızda haklıyız. Hiçbir aile şahadet şerbeti içmiş yavrusunu kilise çanlarıyla uğurlamak istemiyor. Avukatlarımız tüm hazırlıklarını tamamlamak üzere, biz umutluyuz, hükümet yetkililerimiz de bizimle aynı hissiyatı paylaşıyor ve arkamızdalar. Şehit ailelerinin daha fazla incinmemesi için hukuki yollardan mücadele edeceğiz. Ayrıca araştırmalarımız ve meclis sorgumuz sonucunda şu anki marşın hiçbir yasal dayanağının olmadığını da gördük" dedi. Günlerdir vakfa ailelerden söz konusu marş nedeniyle şikayet ve kaldırılma talebi yağdığını söyleyen Aylar, "84 yıl bekledik, çok incindik ama geç kalmadık hala kaldırıp şehitlerimize yakışır bir uğurlama için adım atabiliriz, 70 bin kişi Chopin'e hayır diyor" şeklinde konuştu.

ÜST DÜZEY DESTEK
Hükümetten ciddi destek gördüklerini ve umutlu olduklarını belirten Aylar, "Cumhurbaşkanı Başdanışmanız Yalçın Topçu ve AK Parti Ankara milletvekillerinin verdiği büyük desteğe Sayın Başbakanımız da katıldı. Cumhurbaşkanımız da Külliye'deki ziyaretlerimiz sırasında bize destek verdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm marşı yargı yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN