Zincir koptu

Terör saldırılarına karşı çalışma yapan polis, oto hırsızlığı şebekesine ulaştı. Hırsızlık olaylarında “zincir” tabir edilen anahtar kopyalama aletinin kullanıldığı tespit edildi

Giriş Tarihi: 27.4.2016
Zincir koptu
Terör örgütlerince kullanılma ihtimaline karşı "" plakalı araçlara yönelik yapılan çalışmada, polisi bir oto hırsızlığı çetesini çökertti. Ankara merkezli 4 ilde yapılan operasyonda 17 kişi gözaltına alınırken, çalıntı 50 araç ele geçirildi.

"DOGO"YLA KORUMAYA ALDI
Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, ikiz plakalı, change ve çalıntı araçlara karşı çalışma başlattı. Yapılan çalışma sonunda bir oto hırsızlığı şebekesine ulaşıldı. Elebaşının "lı Ali" lakaplı R.T. olduğu tespit edilen şebekeye yönelik Ankara, Adana, Konya ve Antalya'da bir operasyon düzenlendi. Operasyonda 17 kişi gözaltına alınırken, 50 çalıntı araç ele geçirildi. Şebekenin elebaşı R.T.'nin Keçiören'de oturduğu ancak Mamak Misket Mahallesi'nde bir gecekondu kiralayıp evin önüne 3 tane Arjantin Dogo cinsi köpek bağlayarak burayı "change" merkezi haline getirdiği tespit edildi.

KUMAR VE TATİLE HARCADILAR
Change eylemlerini numaratör-kaynak sistemleriyle ayrı ayrı gerçekleştiren şebeke elemanları, bayan akrabalarının üzerine araç yaparak "Bayandan temiz araç" ilanı verdi. Çalıntı araçlara "makas", change işlemine "halka" , aracı sattıkları şahıslara "enayi" diyen zanlılar, iletişimi de Whatsapp ile sağladı. Elde ettikleri parayı Mersin ve Silifke'de lüks tatillerde harcayan zanlıların kumar partilerine de düşkün olduğu öğrenildi.

KEŞFİN ADI 'DÜĞÜN' OLMUŞ!
Ankara'da R.T. tarafından "Zincir" tabir edilen anahtar kopyalama aletiyle yaklaşık 5 saniyede araçların çalındığı tespit edildi. Operasyona da bu yüzden "Zincir operasyonu" isminin verildiği kaydedildi. R.T.'nin çaldığı araçları Şeyko isimli bir kişiye verdiği belirlendi. Araçların Adana ve Konya'da motor ve şasi numaraları değiştirildikten sonra şebekedeki bir kadının üzerine alınarak internet üzerinden "Bayandan temiz araç" denilerek satıldığı tespit edildi. Şebekenin kendi arasında change için "halka", araç satılan kişi için "enayi", keşif yapılması ile ilgili de "düğün" gibi tabirler kullandığı tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zincir koptu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN