Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tavan arasında sanat galerİsİ

Cumhuriyetin ilk kurumlarından, ’nın kokan okulu, sanat galerisine çevirdiği tavan arasında binlerce yıllık keçelere hayat verdi

Tavan arasında sanat galerİsİ
Başkentin en eski semtlerinden olan Altındağ'da bulunan Cebeci Ortaokulu, okulun tavan arasında açtığı sergi ile bir ilke imza attı. Bin metrekarelik tavan arasını adeta sanat galerisine çeviren okulda, asırlık keçelerden yapılmış onlarca çeşit eser sergileniyor. Yapılışı oldukça zor ve zahmetli olan ve kas gücü gerektiren keçe, sanatçı 'un elinde adeta sanata dönüşüyor. Sanatçının keçe çalışmaları adeta bir ressamın fırçasından dökülmüş tabloları andırıyor.

YÜZDE YÜZ ORGANİK BİR MADDE
Sergiyi hazırlayan Teknoloji Tasarım Öğretmeni Oğuz Koç, keçesel dönüşüm sergisinin bir ilk olduğunu, daha önce keçenin günlük alanda kullanılmadığını söyledi. 16 yıldır keçeyle ilgilendiğini belirten Koç, "'nın i bir okulunun çatı katında bir kültürü canlandırdık. Tarihi Milattan Önce'ye dayanan ve geleneksel sanatlarımızdan olan keçeyi burada sanata dönüştürdük. Amacımız yok olmaya yüz tutmuş sanatlarımızdan olan keçeyi genç nesile anlatmak ve yaşatmak. Ben yurt içi ve yurt dışında açtığım sergilerle bu kültürü tanıtmaya çalışıyorum. Yüzde 100 organik bir madde bu. Günlük hayatımızda daha fazla yer alması için çabalıyoruz. Ürünlerin yapım aşamasına şahit olan öğrencilerimiz, keçenin dönüştüğü onlarca eseri hayranlıkla izliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tavan arasında sanat galerİsİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN