Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Samaa’nın hayatı o kimliğe bağlı

lı Samaa’ya başkentte böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Ancak küçük kız, annesine kimlik belgesi verilmediği için aylardır nakil olamıyor

Samaa’nın hayatı o kimliğe bağlı
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Hakeem Ailesi'nin "geçici kimlik" mağduriyeti yürekleri burktu. Ekim 2015'te 'ya sığınan ve kronik böbrek yetmezliği olan Samaa Amer Hakeem (12) tam 6 aydır "kimlik" mücadelesi veriyor. Doktorların acil nakil olması gerektiğini söylediği küçük kız, vericisi olacak annesinin kimliği çıkmadığı için bir türlü nakil olamıyor. "Evlatlarımı savaştan kurtardım ama kimliksiz yaşatamıyorum" diyen baba Amer Hakeem (43), kızına böbreğini verecek annesinin kimliği çıkmadığı için nakil olamadığını söyledi.

IRAK'TA ANLAŞILAMADI
Çalmadık kapı, gitmedik kurum bmadıklarını söyleyen baba Hakeem, "Irak'ta çok kez hastaneye gitmiştik ancak doktorlar kızımın böbrek hastası olduğunu teşhis edemedi. Burada kızımın iki böbreğinin de tükendiğini öğrendim. Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kızıma kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu ve doktor iki böbreğinin de tükendiğini, acil koduyla nakil olması gerektiğini söyledi. Ancak eşimin kimliği çıkmadığı için hastane nakil yapamıyor. 3 çocuğumla birlikte Ankara'ya geldik ve Göç İdaresi'ne mülteciler için verilen ikamet izni ve geçici kimlik için başvuru yaptık. Tüm çocuklarıma çıktı ancak eşim ve bana çıkmadı" dedi.

"EVLADIMI YAŞATIN"
Çaresiz baba Hakeem, "Göç İdaresi'ndekiler de neden çıkmadığını bilmediklerini söylüyor. Ne yapacağımızı şaşırdık" diye konuştu. Hakeem, "Sağlık Bakanlığı, kimliksiz resmi işlem yapamadıklarını, vericinin sistem üzerinde kayıtlı olması gerektiğini ve kimlik olmazsa nakil yapılamayacağını bildirdi. Kimliğimiz olmadığı için 'yok' kabul ediliyor, sistem kaydı şart. Bakanlık 'Resmi olarak sistemde anne-baba görünmüyor, donörün kimliği olmazsa yapamayız' dedi. Kimlik olsa tüm sorunlar çözülecek. Yetkililere sesleniyorum, kızımı yaşatacak o kimlik için bize yardım edin" şeklinde konuştu.

'ARTIK DAYANAMIYORUM'
Çocukluğundan bu yana dayanılmaz ağrılarla yaşadığını belirten böbrek hastası Samaa Amer Hakeem, "Hepimizin kimliği var ancak anne-babamın yok, yaşamak için bu kimliğe ihtiyacım var, artık dayanamıyorum" dedi. Samaa, "Irak'ta teşhis koyamadılar, savaştan kurtuldum dedim ama burada çok hasta olduğumu öğrendim. Tüm işlemlerimiz tamam, vericimiz hazır ama kimlik olmadan resmi işlem yapamıyorlar. Gün geçtikçe ağrılarım artıyor, sabahlara kadar uyuyamıyorum. Göç İdaresi üzerinden bir an önce kimlik sorunun çözülmesi için yardım istiyorum. Yaşamak için birileri sesimi duysun. Bu kimlik her şeyimizi etkiliyor. Babam kimliği olmadığı için çalışma izni de alamıyor. İlaçlarım pahalı ve babam çalışamıyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samaa’nın hayatı o kimliğe bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN