Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Banka hesabında şüpheli hareketler

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Banka hesabında şüpheli hareketler
Bilirkişi, rüşvet skandalında adı geçen Çankaya Belediyesi kontrol mühendisi Halil Çelebi'nin banka hesaplarını inceledi
Kaynağı belli olmayan 105 ve 102 bin TL şüpheli tespit eden bilirkişi, bu nın açıklanması gerektiğini vurguladı
SABAH Ankara'nın ortaya çıkardığı Çankaya Belediyesi'ndeki rüşvet skandalına, savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişinin hazırladığı rapor yeni bir boyut kazandırdı. 2011-2014 yılları arasında bazı okul ve binaların tadilat, boya ve badana işlerini yapan bir firmadan nüfuzunu kullanarak 74 bin TL aldığı iddia edilen kontrol mühendisi Halil Çelebi'nin banka kayıtlarını inceleyen bilirkişinin raporunda, şüpheli bulunan iki ayrı işlemin incelenmesi isteniyor.

ŞÜPHELİ KREDİ ÖDEMESİ
Bilirkişi, şüpheli Çelebi'nin ve eşinin banka kayıtlarında yaptığı incelemelerde iki ayrı şüpheli para tespit etti. Bunlardan birincisi Çelebi'nin kazancı ile ödediği kredide gün yüzüne çıktı. Bilirkişi raporunda, "Banka bilgilerine göre şüpheli Halil Çelebi ve eşinin incelenen dönemde elde etmiş oldukları kazanç ve iratlarının 460 bin TL olduğu, yine şüphelinin incelenen dönemde kredi kartı ödemeleri, kredi taksiti ödemeleri ile katlandığı maliyetler toplamının 565 bin TL olduğu, buna göre şüphelinin incelenen dönemde toplam 460 bin TL elde etmiş olduğu gelir ile 565 bin TL tutarında kredi taksiti ve kredi kartı ödemesi yapmasının mümkün olmadığı" tespitine varıldı. Şüpheli tarafından 105 bin TL'nin nereden ve hangi kaynaktan sağlandığı şüphe uyandırdı.

207 BİN TL NEREDEN?
Şüphelinin bir kamu bankasındaki hesabını da inceleyen bilirkişi, bu hesapta da 102 bin TL şüpheli para tespit etti. Bilirkişi, 2011-2015 yılları arasında yatıran kişi ya da kurumun belli olmadığı ve "bankamatikten" yatırılan ifadesi ile kayıt altına alınan 102 bin TL'ye dikkat çekildi. Raporda, kim ya da kimler tarafından, ne amaçla yatırıldığına ilişkin şüpheli tarafından geçerli bir açıklama yapılmaması halinde tutarın, 3628 Sayılı Kanunun 4. Maddesi hükmüne göre haksız mal edinme kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor" ifadeleri kullanıldı. Savcılığın sonuç raporunda ise şüphelinin yaptığı, 105 bin TL'yi annesi ve kardeşinden elden aldığına ilişkin savunmanın gerçekçi bulunmadığı, aynı dönemde kaynağı tespit edilemeyen 102 bin TL daha para aktarımının yapıldığı, böylece şüpheli açısından açıklanamayan miktarın 207 bin TL olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulandı.

BAŞKAN TAŞDELEN NE YAPACAK?
Çankaya Belediyesi'nde yaşanan rüşvet skandalı ile ilgili hukuki süreç devam ederken Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in Halil Çelebi hakkında soruşturma açıp açmayacağı ise merak konusu oldu. Çelebi'nin belediyedeki işine hala devam ettiği iddia edilirken belediyeden de konu ile ilgili bir herhangi bir açıklama gelmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banka hesabında şüpheli hareketler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN