Yarım asırlık çukur, yolu çökertti

Çankaya’da 1970’li yıllarda yapılan fosseptik çukuru az daha faciaya yol açıyordu. Yolun ortasında oluşan devasa çukur park halindeki bir ile kurtarma çalışmalarına katılan viranjörü yuttu

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Yarım asırlık çukur, yolu çökertti
Mahallesi 1588. Sokak'taki Ortadoğu Konutları'nın önünde bulunan yol önceki sabah 05.30 sıralarında büyük bir gürültüyle çöktü. Sokakta park halindeki bir aracın da oluşan çukura düştüğü çöküntünün nedeni için yetkililerin, sokaktaki 1970'li yıllarda yapılan fosseptik çukurunu işaret etti. Yolu, 46 yıl önce yapılan bu çukurun çökerttiğini söyledi. Çöken yolun çıkardığı sese uyanan apartman sakinleri, durumu ve itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, bölgeye güvenlik şeridi çekti. Olayın tüm detaylarına şahit olan çevre sakinleri ve o sırada yoldan geçen vatandaşlar büyük korku ve panik yaşadı. Olay sırasında söz konusu yola park edilmiş olan ve çökmeyle birlikte oluşan çukura düşen araç ise belediye ekiplerini harekete geçirdi. Aracın içinde birinin olması ihtimali üzerine harekete geçen ekiplerden bir itfaiye eri beline bağlanan ipin yardımıyla göçüğe girdi. Biriken su nedeniyle sadece üst kısmı görünen de incelemelerde bulunan itfaiye eri, patlayan borudan akan suyun kesilememesi nedeniyle geri çıkmak zorunda kaldı. Bunun üzerine belediye ekiplerine haber verildi Aracın göçükten çıkarılması için de çekici çağrıldı. Olay yerinde ambulans hazır bekletildi. Polis ekipleri, yolun tekrar çökme tehlikesine karşı güvenlik önlemleri aldı. Aracın göçüğe düşme anları ise, bölgedeki bir marketin güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntüleri inceleyen polis ekipleri, aracın sahibine ulaşmak için çalışma başlattı.

VİDANJÖR DE DÜŞTÜ
Belediye ve itfaiye ekiplerini uzun süreli çalışma yaptığı olay yerinde su çekilmek için getirilen belediyeye ait vidanjörün yarısına kadar çukura gömülmesi şaşkınlık yarattı. Su tahliyesi sürerken vidanjörü bile yutan çukurda sabah saatlerinde oluşan göçüğün boyutu da ortaya çıktı. Çöküntü nedeniyle binayı besleyen plastik su borusunun bağlantı yerinde çıkması çukuru kısa sürede suyla doldururken çalışmaları zorlaştırdı. Çevrede bulunan vatandaşları olay yerinde uzaklaştıran belediye ve itfaiye ekipleri uzun süre suyu tahliye etmek için uğraştı. Bu sırada su tahliyesi için çalışan vidanjörün yarıdan fazlasının çukura gömülmesi üzerine çekici getirildi. Vidanjör çukurdan çıkarıldıktan bur süre sonra çukura düşen otomobil de dışarı çıkarıldı. Aracın içerisinde kimsenin olmaması sevindirirken yolda oluşan çukurun çevresi geniş bir güvenlik şeridiyle kapatıldı.

ÇÖKMENİN NEDENİ FOSSEPTİK ÇUKURU
Öte yandan Çiğdem Mahallesi'nde yaşanan olayla ilgili ASKİ Genel Müdürlüğü'nden bir açıklama geldi. Çöküntünün sebebinin iddia edildiği gibi patlayan su borusu olmadığını belirten yetkililer, ASKİ'nin olayda herhangi bir ihmalinin bulunmadığını, özel bir binaya ait 26984 ada/1 parseldeki alanında oluşan çöküntünün, 1970'li yıllarda yapılan fosseptik çukurundan kaynaklandığını ifade ederek, iddia edildiği gibi çöküntünün su borusu patlamasından kaynaklanmadığını, tam tersine binayı besleyen plastik su borusunun çöküntü nedeniyle bağlantı yerinden çıktığını söyledi. Olayın meydana geldiği alana ASKİ ekiplerinin gerekli müdahalede bulunduğunu bildiren yetkililer, bölgede binaya ait var olduğu belirtilen ikinci fosseptik çukurunun da yerinin belirlenerek gerekli çalışmayla bu alanın da doldurulacağını kaydetti.

DAHA ÖNCE DE ÇÖKMÜŞTÜ
Başkentte Haziran 2012'de de metro inşaatı çalışmalarında 25 metrelik bir çöküntü oluşmuştu. Başkentte İnönü Bulvarı'nda Kızılay-Çayyolu Metro çalışmalarının yapıldığı Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK) önünde sabah saatlerinde meydana gelen göçük bir işçinin hayatına mal olmuştu. Olay yerinden geçerken oluşan çukura düşen TBMM Ek Binası inşaatında çalışan talihsiz işçi Kadir Sevim can vermişti. Öte yandan başkentte 4 yıl sonra meydana gelen ve büyük korku yaratan bu çöküntü gözleri belediyeye çevirdi. Oluşan devasa çukurlar akıllara "çöküntülerin sebebi ne, yollar neden çöküyor?" sorularını getirdi. Yaşanan bu çöküntülerle büyük korku yaşayan vatandaşlar yetkililerden çöküntülerle ilgili bir açıklama bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarım asırlık çukur, yolu çökertti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN