Uzun hayatını borçlu olduğu yaylaya gidecek

Giriş Tarihi: 9.5.2016
Uzun hayatını borçlu olduğu yaylaya gidecek

Mamak’ta yaşayan 113 yaşındaki Arife ’i ziyaret eden Başkan Akgül, onu uzun ömrünü borçlu olduğu yaylaya götürme sözü verdi

Türkiye'nin en yaşlı annelerinden olma unvanını taşıyan 113 yaşındaki Arife 'e, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül'den sürprizi geldi. 7 çocuğundan birini 11 yıl önce trafik kazasında kaybeden ve üzüntüden geçirdiği felç sebebiyle yatağa mahkûm olan Yozgatlı Arife ninenin ölmeden önce tek isteği, gençliğinde inek sağıp türkü söylediği köyünün yaylasına tekrar gidebilmek. Mamak Belediyesi İşleri Müdürlüğü'ne bağlı Evde Sağlık Ekipleri'nce 4 yıldır takip edilerek, periyodik olarak muayenesi gerçekleştirilen yaşlı nineye Başkan Akgül, yaylaya götürme sözü verdi. Duygulu anların yaşandığı ziyarette, annelerin 365 gün hatırlanması gerektiğinin altını çizen Akgül, "Anneyi cenneti ayakları altına serecek kadar kutsal sayan dinimiz onları üzmememiz ve onlara iyi davranmamız konusunda uyarmaktadır. Toprağa özlem, geçmişe özlemdir. Arife ninemizi yaylaya götürmek boynumuzun borcudur" dedi.

SIRRI CEVİZDE
Arife ninenin elini öperek çiçek veren Akgül, ona uzun ömrü ve zekâsının sırrını sordu. Yaylada geçirdiği günleri özlediğini belirten Arife Nine, "Gençliğimde çok çalıştım. Bağ, bahçe eker, dikerdim. Toprak işleriyle çok uğraştım. Yaylada soğuk sular içtim. İnek sağdım, türkü söyledim. En çok da ceviz yedim" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzun hayatını borçlu olduğu yaylaya gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN