Yusuf YALKIN: Biraz düşünelim…

Giriş Tarihi: 9.5.2016
Ankara bir zamanlar, futbolcu ihracında ilk sıradaydı… Başta G.Birliği ve A.Gücü olmak üzere Güneşspor, Şekerspor, Hacettepe, PTT, Demirspor ve onlarca amatör takım, Türkiye Ligleri'nde yer alan kulüpleri besleyen birer atardamardı… Başkent'ten giden ve bir sezonda diğer takımların hemen hepsinde kendilerine yer bulan çok sayıda "Ankara patentli" futbolcu vardı! Şimdi, bu kaynak kurumuş durumda.
Ankara da, "Hazıra konma" modasına uydu maalesef…

***

Biz sanıyoruz ki, Avrupa kulüpleri birkaçı dışında kadrolarını hep transferlerle oluşturuyorlar.
Oysa, hiç de böyle değil!
Alt yapı üretimi, bizdekinden kat be kat iyi durumda batı kulüplerinde… AB'ye bağlı olan ya da olmayan ne kadar Avrupa ülkesi varsa, bunlarla ilgili bir araştırma yapmış UEFA. Amaç, kulüplerin alt yapıdan futbolcu yetiştirmedeki verimliliklerini tespit etmek… Hayli uzun süren bu araştırmanın sonuçlarına göre; Avrupa kulüpleri futbolcularının yüzde 22'sini alt yapıdan yetiştiriyor.
Bir futbolcunun transfer maliyetini düşündüğünüz zaman, bu kulüplerin ne kadar karlı çıktıklarını hemen anlarsınız! Belki de batılı kulüplerin sürekli ayakta kalmalarının önemli faktörlerinden biri de bu olsa gerek! Peki, Türkiye'de durum nedir?
Tablo vahim… Çünkü, bu oran bizde yüzde 9'da kalıyor. Bu nedenledir ki; kulüplerimiz bütçelerinin yüzde 85-90'larına yakınını transfer giderlerine harcıyorlar.
Bu yüzdendir ki, birçoğu borç batağında… Kapılarına kilit vurulması beklenen bir dolu kulübümüz bulunuyor. Bu acı görüntü yüzünden kulüpler başkan ve yönetici bulmakta hayli zorlanmaya başladılar… UEFA kriterleri çok katı bir biçimde uygulansa, kaç kulübün tabelası indirilir, varın siz hesaplayın…

***

Bu, "Karanlık ve düşündürücü tablo" sadece kulüplerimizi değil, aynı zamanda Milli Takımlarımızı da direkt etkiliyor. Çünkü, alttan oyuncu gelmeyince, her yanımızı "Yabancı futbolcularla" dolduruyoruz.
Böylece, "Oyuncu havuzumuz" sığlaşıyor; seçenekler azalıyor.
Milli takıma, "Sınırlı sayıda oyuncunun çağrılabilmesi" bundan dolayı… Gurbetteki futbolculara "Kurtarıcı" diye sarılmamızın altında yatan "Neden" de bu… Yok, "Alttan kaliteli oyuncu" gelmiyor.
Bir başka üzücü husus da, futbolcu ihracımızın "Komik sayılarda" kalışı… Türkiye, futbolcu ihraç eden 31 ülke arasında 30. sırada… Yunanistan'ı, Japonya'yı bile geçemiyoruz… 1. sırayı ise hep Brezilya alıyor…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Biraz düşünelim…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN