Türkiye'nin en iyi haber sitesi

22 yılda rekor seyİrcİ

Büyükşehir Belediyesi Başkent ları’nda sahnelenen oyunları bugüne kadar 1 milyon 200 bin çocuk izledi. 22 yılda 60 farklı oyun sahneye konuldu

Giriş Tarihi: 10.5.2016
22 yılda rekor seyİrcİ
Başkent ları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, sanat sevgisinin çocuk yaşlarda edinilmesi gereken kültürel alışkanlık olduğunu belirtti. İkiler bu amaçla Başkent Tiyatroları'nın kurulduğu ilk günden itibaren, çocuk oyunlarına da yer vererek, çocukları tiyatroyla buluşturduğunu söyledi. Günümüz tiyatrosundan her yıl 2 farklı oyun, geleneksel tiyatrodan da Karagöz ve Hacivat ile kukla tiyatrosu oyunları sahnelediklerini kaydeden İkiler, "Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 1994'te başladığımız sanat yolculuğumuzun bir yanında her zaman çocuklarımız oldu. Bir yandan çocuklarımıza tiyatroyu sevdirecek birbirinden eğlenceli ve eğitici oyunları sahnelerken, diğer yandan da geleneksel tiyatromuzun en güzel örneklerini günümüze taşıyarak, çocuklarımıza, geçmişle gelecek arasında bağ kurduk" diye konuştu.

60 FARKLI OYUN
İkiler, Başkent Tiyatroları'nda bugüne kadar 60 farklı çocuk ve kukla tiyatrosu oyunu sergilendiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Minik izleyiciler için sergilenen oyunlarımız, kapalı tiyatro salonlarında her yıl yaklaşık 35 bin kişi tarafından izleniyor. Bugüne kadar kapalı salonlarda 800 bin minik seyirciye ulaştık. Ayrıca yaz aylarında tiyatroları ve mahalle gösterileriyle, başkentli miniklerin ayağına tiyatroyu götürdük. Bu gösterilerle de yaklaşık 400 bin minik seyirci oyunlarımızı izledi. 22 yılda 1 milyon 200 bin çocuğumuz oyunlarımızı izledi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
22 yılda rekor seyİrcİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN