Yusuf YALKIN: önde olmalı!

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum… Bizim ülkede hiçbir zaman sadece un kendisinden söz edilemez! Onun büyülü güzelliği, çekiciliği, etkisi, kitleleri neden arkasından bu denli yoğun biçimde sürüklediği ya da bizde yukarıya doğru tırmanışının neden bir türlü hız kazanamadığı gündeme yeterince getirilmez!
Olaya sadece Süper Lig bağlamında bakmayın… Alt ligler de futbolumuzun birer parçası, en önemli uzantıları...
Aslında orada yaşanan sıkıntıların bilinmezlikleri, bildiklerimizden çok fazla... Ama fazlaca değinilmez bu konulara… Oynanan oyundan, kimi futbolcuların üstün performansından, kimi futbolcuların yarattığı hayal kırıklıklarından… Kulüpleşmenin geldiği kritik çıkmazdan… Maddi sorunların, takımların başarısızlığındaki en önemli etken olduğundan… Milli takıma nasıl ve hangi gerekçelerle futbolcu seçildiğinden… Kulüpler Yasasını çıkarmadan, sporda köklü bir reform yapılmasının güç olduğundan… Sıkça söz edilmez… Edilse bile, eleştiriler cılız kalır; etkili olmaz!

***

Mutlaka bir şeyler olur ve futbol arka planda kalır! Bu ya hakem hatasıdır ya tribün olayıdır veya kulübün yönetimindeki hatalardır.
Hiçbir şey olmazsa bile; bir teknik adam krizidir, bir futbolcunun yarattığı sorundur. Sonuçta bir olumsuzluktur bu… Ve bir an da ön plana çıkar… Ya da çıkartılır… Bu nedenledir ki, ülke futbolunun idari ve teknik anlamda gerçekçi bir analizi ne yazık ki, yapılamaz!
Bir örnek verelim… Yabancı futbolcu sınırlandırmasını büyük ölçüde kaldıran çok önemli değişiklikten sonra başta Şenol Güneş olmak üzere bir çok teknik adamdan şu sözleri duyduk:
"Biz bu oyunun en önemli parçalarından biriyiz. Çok kritik bu değişikliği gazetelerden durduk!.." Yorum sizin…

***

Gelelim G.Birliği ve Osmanlıspor'a… Kimse kusura bakmasın, ben G.Birliği'nin Sivas maçında ne yaptığını pek anlayamadım.
Belki de anlamak istemedim!
Sadece şunu söylemek isterim; hiç hoş olmadı… Osmanlıspor'a gelince… Skoru 0-3'ten 3-3'e getirmesini övgüyle karşılayanlar var… Ama ben, böyle formda bir takımın hem de kendi evinde iddiasız ve de amaçsız Bursaspor'dan üst üste 3 gol yemesini pek hayra yoramıyorum.
UEFA Avrupa Ligi'ne katılmanın değerini bilmiyorlar mı yoksa?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Futbol önde olmalı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN