Kaledeki karartma lara yarıyor!

Giriş Tarihi: 18.5.2016
Kaledeki karartma hırsızlara yarıyor!

Restorasyon çalışmalarının ardından lambaları sönen Altındağ’ın tarihi sokakları ların mekânı oldu. Hemen her gün bir hırsızlığın yaşandığı Kale esnafı, yetkililerden yardım istedi

Altındağ'a bağlı tarihi Koyunpazarı Sokağı başta olmak üzere Atpazarı, Gözcü ve Kale çevresindeki diğer sokaklarda yaşanan lık vakaları esnafı ve bölgeyi ziyaret eden turistleri çileden çıkardı. Sokaklardaki lambaların yanmayışından faydalanan hırsızlar her gece bir dükkâna giriyor. Her sabah bir esnafın zarara uğradığı tarihi sokakları ziyaret etmek isteyen turistler ise hırsızlar yüzünden erken saatlerde bölgeyi terk ediyorlar.

"SOYULMAYI BEKLİYORUZ"
Yaklaşık 61 yıldır Koyunpazarı Sokak'ta esnaflık yaptığını belirten Yusuf Topçu, (71) başkentin göbeğinde en fazla turistin uğradığı semtte yaşanan aydınlatma sorununun Ankara'ya yakışmadığını söyledi. "7 yıldır ne yaptıysak bu sokağı aydınlatamadık" diyen Topçu, "1955'ten bu yana bu sokaktayım. Restorasyondan yani 2009'dan beri lambalar yanmıyor. Bir kez yandı daha da yanmadı. Burada dört tane eski tip lamba vardı, çok iyi aydınlatıyorlardı. Restorasyonla o lambalar gitti. 7 yıldır bu sokak karalığa büründü, çaresizce hırsızların dükkânlarımızı soymasını bekliyoruz. İki gün önce dükkânıma hırsız girdi, binlerce liralık malımı çaldılar. Karanlıktan faydalanıp kepenkleri kesmişler" dedi.

AYNI DÜKKâNI 10 KEZ SOYDULAR
Hırsızlar tarafından en çok mağdur edilen esnaflardan olan Hasan Topuz (55) ise iki dükkânının da defalarca soyulduğunu söyledi. Topuz, "20 yıldır bu sokakta çay ocağı ve hırdavat üzerine dükkânlar işletiyorum. Önceleri müşteri ve esnaf sesiyle çınlayan sokaklarımızda yaşanan organize vakaları artık bizleri dükkânlarımıza hapsetti. 'Günaydın' demeden 'geçmiş olsun' diyoruz. Çünkü her gün bir hırsızlık olayı yaşıyoruz. 10 kez dükkânıma hırsız girdi sadece bir dükkânımdan 30 bin TL olmak üzere binlerce liralık zarar oluştu. Karanlığı kamuflaj gibi kullanan hırsızlar neyim var neyim yok çaldılar. Tarihi bir sokak burası... Hal böyle olunca turistler de havanın kararmasıyla birlikte sokakları terk ediyorlar" şeklinde konuştu.

'500 İMZA TOPLADIK SONUÇ ALAMADIK'
Emniye tin sıkı takibine rağmen hırsızların durdurulamadığını vurgulayan Topuz, sokakta huzur ve asayiş için eski tip lambalarını geri istediklerini ifade etti. "Yetkililerimiz bizi karanlıkta hırsızla baş başa bırakmasın" diyen Topuz, "Biz buraya eskiden olduğu gibi gözümüzün önünü görebileceğimiz, aydınlatacak lambalar istiyoruz. Ne müşterimiz kaldı ne de hediyelik eşya almak için gelen turistler. Millet bırakın gezmeyi canından korkar oldu. Lambaların yanmaması, karanlık sokak hırsızların işini kolaylaştırıyor. Sakıza kadar her şeyimizi götürdüler. Gitmediğimiz kişi başvurmadığımız kurum kalmadı. Sokak esnaflarından oluşan 500 kişi imza topladık ama çözüm çıkmadı. Belediyeye başvurduk ancak sokak Büyükşehir'e bağlı diye bir şey yapamadılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaledeki karartma hırsızlara yarıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN