Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YUSUF YALKIN: Sporda seçimler!

Giriş Tarihi: 21.5.2016

Olimpiyatlar sonrasında seçim var. Ancak mevcut seçim sistemi lemiyor. Yönetmelik yamalı bohça gibi...

Federasyon başkanlığı seçimleri yaklaşıyor.
Rio Olimpiyatlarından sonra "Seçim" var. Ancak, mevcut seçim sistemi iyi lemiyor. Yönetmelik "Yama bohça" gibi. İki de bir değiştiriliyor ama, acele davranıldığı için hatalar yineleniyor..
Bir dolu "sorun yaratan" madde var! Bir seçimde tüm inisiyatifin görevdeki mevcut federasyona verilmesi bunlardan biri… Tüm evraklar neden onlara teslim edilir, tüm yazışmalar nasıl onlara yaptırılır? Seçim propagandasının federasyon bürolarından yürütmelerine niçin izin verilir? Telefonlar, fakslar, emailler… Her şey mevcut federasyonların emrinde!
Demokrasilerin temel direği sayılan seçimler, eğer "Adil" olarak yapılmaz, katılımcılara "Eşit olanaklar" sağlanmazsa, haklı olarak "Eleştiriler" de bitmez… Düzeltilmesi gereken hususlar o kadar fazla ki… Başkanlar ve yönetimler, seçim tarihinden 45 gün önce mutlaka istifa etmeli, federasyonların idaresi 3 kişilik kayyım heyetine bırakılmalı… Yoğun biçimde eleştirilen şeylerden biri de genel sekreterlerin mevcut başkanların seçilmesi için çaba gösterdikleri iddiası… Bu nedenle, genel müdürlükte seçim komisyonu kurulmalı ve tüm işler buradan yürütülmeli.
Mevcut başkan ve yönetim kurulu ve federasyon sekreteryası kesinlikle seçime "Müdahil" olmamalı, "Tarafsızlık" sağlanmalı… Genel müdürlüğün oy sayısı yüksek! Tarafsız olması gerekli basın,seçime asla dahil edilmemeli… TMOK'un durumu gözden geçirilmeli… Oy kullanacak antrenörler, Milli sporcular ve uluslararası hakemlerin tespitinde çok titiz davranılmalı ve bu isimlerin seçilmeleri kesinlikle "Şeffaf bir ortamda" gerçekleştirilmeli. Çünkü, seçimlerde en çok eleştirilen hususlardan biri de bu. Oy kullanma hakkı verilen bir çok, antrenör, hakem ve Milli sporcunun, "Yönetmeliğe uygun düşmeyen kişilerden" oluştuğu yolunda çeşitli ciddi iddia ve şikayetler oldu. Hatta, yapılan bir çok federasyon seçiminde, "Oy kullanma kriterine uymayan" delegelerden söz edildi. Anlaşılıyor ki, "Yapılacak seçimlerin delege listeleri" mutlaka mercek altına alınmalı, tek tek incelenmeli… Aslında, "Türk Sporu" yıllardır seçimin ızdırabını çekiyor. Seçimler, her spor dalında "Düşman kardeşler" yaratmaktadır.
Korkunç çekişmeler, yıllarca süren lara sebep olmaktadır. Ve bundan en büyük zararı, spor dalları görmektedir.
Bu nedenle en sağlıklı çözüm, başkanları "Seçimle" değil, "Atamayla" iş başına getirmek olacaktır. Yasadaki, "Ufak bir değişiklikle" bu sağlanabilir.
Yoksa, bu kavga ve suçlamalar "Asla" bitmeyecektir…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YUSUF YALKIN: Sporda seçimler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN