Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç Mehmet’in Dansı

19 Mayıs etkinlikleri kapsamında Nazım Hikmet Sanat ’nde sahneye konulan “Üç Mehmet’in Dansı”nı 2 bin Yenimahalleli izledi

Giriş Tarihi: 22.5.2016
Üç Mehmet’in Dansı
Yenimahalle Belediyesi, 19 Mayıs 'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü öğrencileri Ekin Dans Topluluğu'nun sahneye koyduğu "Üç Mehmet'in Dansı" ile nokta koydu. Nazım Hikmet Kongre ve Sanat 'ndeki programı 2 bine yakın Yenimahalleli izledi. Yönetmenliğini Abdurrahim Karademir ve Şahin Ünal'ın yaptığı, yüzyıllar boyu toplumu derinden etkileyen Ege'de müzik ve dans kültürünün temelini oluşturan, yiğitlik ve haksızlığa başkaldırının adı olan zeybeklik olgusunun anlatıldığı muhteşem gösteri, Yenimahallelileri adeta büyüledi. 2 perde ve üç bölümden oluşan "Üç Mehmet'in Dansı"nda zeybeklik tarihinde öne çıkan üç ünlü efenin yaşamından değişik kesitler sunuldu. Demirci Mehmet Efe'nin Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği yüksek başarı ve Gazi Mustafa Kemal'in kendisini öven mektubunun okunduğu sahne salonda coşkulu alkışa neden oldu.

ZEYBEĞE ÖVGÜ
"Ben Egeliyim, Yörüğüm" diyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk de 19 Mayıs 1919'da Türkiye'yi emperyalist güçlerden kurtarmak, ulusal bağımsızlığımızı ilan etmek için 19 Mayıs'ta ilk ateşi yaktı. O da bir efe, o 'Sarı Zeybek'. Bizim kültürümüz de folklorumuz da ayrı ayrı güzel. Doğunun barı da, Karadeniz'in horonu da, Ege'nin zeybeği de, İç Anadolu'nun kırık oyunları da güzel" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç Mehmet’in Dansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN