Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Narkotik köpeklere rakip ‘bal arısı’

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) araştırmacılar, narkotik madde ve patlayıcı tespitinde bal arılarının kullanılacağı projeye imza attı

Giriş Tarihi: 26.5.2016
Narkotik köpeklere rakip ‘bal arısı’
ODTÜ Teknokent bünyesinde Ar-Ge çalışmaları yürüten ODTÜ Biyoloji Bölümü'nden Babür Erdem ve Can Arslan ile Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü'nden Tuğrul Akpolat, "Patlayıcı ve Narkotik Madde Saptaması için Bal Arısı Kullanılarak Biyosensör Geliştirilmesi Projesi"yle TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı'ndan yararlanmaya hak kazandı.

Bin kat daha hassas
Genç girişimciler, mevcut araştırmalardan farklı olarak ilk defa bal arıları kullanılarak hem narkotik madde hem de patlayıcı tespiti yapılmasını sağlamayı amaçlıyor. Projeye göre, patlayıcı ve narkotik maddelerin saptanması için bal arıları kullanılarak mevcut elektronik dedektörlerden bin kat daha hassas portatif dedektör geliştirilecek.

Arılarda stres yok
Köpekler kalabalık, stres gibi koşullardan olumsuz etkilenebiliyor ve alışkın oldukları kişilerle birlikte görev yapabiliyor. Arılar birçok narkotik ve patlayıcı maddeye klasik koşullandırma yöntemleriyle tepki vermek üzere eğitilecek. Bu eğitim 5 dakikadan kısa sürede kolayca uygulanabilecek. Ayrıca arıları optimum koşullarda tutacak ve görüntü işlemeyle koşullandırıldıkları maddeleri algıladıklarında verdikleri tepkiyi tespit edecek portatif elektronik cihaz üretilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narkotik köpeklere rakip ‘bal arısı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN