Kuyumculukta yeni dönem

Giriş Tarihi: 29.5.2016
Kuyumculukta yeni dönem

Kuyumcular Odası, sektörü baştan sona düzenleyen yasa taslağını hükümet yetkileri aracılığıyla ’ye sunmaya hazırlanıyor

Kuyumcular Odası, uzman bir ekiple hazırladığı ve sektörde radikal değişim ve dönüşümleri içeren Türkiye Kuyumcular Birliği Yasa Taslağı'nı ilgili bakanlığa sunuyor. 'ye sunulması düşünülen taslağın, kuyumculuk sektöründe yıllardır biriken sorunlara çözüm olacak önemli düzenlemeler içerdiği belirtiliyor. Yasa Taslağı hakkında konuşan Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, "Yasa meclisten geçerse, yeni bir birlik oluşturmamızın önünü açarken, her parası olanın kuyumcu açmasını engelleyecek. Pazar günleri kapalı olan sektörümüz için de 'nöbetçi kuyumcu' uygulaması getirecek" şeklinde konuştu.

ÇALINTI ALTINA ÖNLEM
Çalıntı altınları satın alan kuyumculara yönelik belirli yaptırımlar getirmeyi de amaçladıklarını kaydeden Çavuşculu, sektörün 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanunundan olumsuz etkilendiğini savundu. Yeni bir yasaya ihtiyaç duyduklarının altını çizen Çavuşculu, Kuyumculuk gibi önemli bir sektörün de içinde yer aldığı tüm esnaf sektörünün aynı kanunla idare edildiğini ifade etti. Çavuşculu, "Sabıka kaydı aranmadan her önüne gelen bir kuyumcu dükkânı açabiliyor. O zaman bu durumda soruyorum: Her yıl binlerce ev ve iş yeri hırsızlıklarında çalınan altın ve mücevherleri kimler satın almakta? Kastı olmadan alanlar hariç maalesef bilinçsizce ve bilgisizce kuyumcu ve mücevherci açanlar bunların sorumlularıdır" dedi.

KUYUMCULAR ARTIK GECELERİ DE ÇALIŞACAK
Alışveriş merkezlerinin kuyumcu sektörü esnaflarını da olumsuz yönde etkilediğini belirten Çavuşculu, "Her gün, de olsa geç saatlere kadar oldukları için tüketicilerin tatil günlerinde AVM'lere akın etmesi, sokaktaki esnafın müşterilerini kaybetmesine yol açıyor. Hem bu mağduriyetimizin önüne geçmek için hem de mahalleli halkın talebi doğrultusunda taslak uyarınca eczanelerde olduğu gibi pazar günlerinde de her mahalle ve semtte 'nöbetçi kuyumcu' uygulamasına başlanacak" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyumculukta yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN