Esnaf da işadamı da mutlu

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, “Ekonomik Müjdeler Paketi”ni Ankaralı esnaf ve işadamları ‘bayram hediyesi’ olarak nitelendirdi

Giriş Tarihi: 6.7.2016
Esnaf da işadamı da mutlu
Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı paketle 'nin vites büyüteceğini ifa eden ATO Başkanı Salih Bezci, Kamuoyunda "paket" denildiği zaman "kemer sıkma" algısının oluştuğuna dikkati çeken Bezci, paketin ekonomiyi genişletmek adına tedbirler içermesinin tüm iş alemine rahat nefes aldırdığını vurguladı. Bezci, "Şirket kuruluş ve kapatmaları kolaylaştırmaktan esnafın borç faizlerini ödemeye, ÖTV'siz ticari araç satın almadan gümrüklerden geçişi kolaylaştırmaya, KOBİ'lere desteklerden yerli makine alana kredi desteğine, karşılıksız çekte düzenlemeden orta ve yüksek teknolojili üretim yatırımlarının desteklenmesine, proje bazlı destekten ürün borsasına kadar pakette yer alan tüm konular 'nin ekonomik geleceği için çok önemli kararlar içermektedir. Bu paket ekonomisine bayram hediyesi gibi geldi. İnşallah en kısa zamanda paketin etkisi ekonomiye yansır ve Türkiye dünya ekonomileri arasında hak ettiği sıraya yükselir"dedi.

BAYRAM HEDİYESİ
Vatandaşların ve sanayicilerin iş yapabilmelerinin kolaylaştırılmasına yönelik uygulamaların pakette yer aldığını dile getiren ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalardan 5 yıl boyunca emlak vergisi alınmayacak olması bunlardan bir tanesi. Daha önce sadece OSB'lerdeki yatırımlar için bu söz konusuydu. Bu açıdan bakıldığında çok güzel bir düşünce" diye konuştu. İnsanların bayram öncesi morale ihtiyacı olduğunu anlatan Özdebir, "Paket, İsrail ve Rusya ile ilgili olumlu gelişmelerin ardından piyasalara yeni bir heyecan verecek güzel bir bayram hediyesi oldu" değerlendirmesinde bulundu.

TAKSİCİLER İÇİN FIRSAT OLDU
Paketin halk ve esnafa bayram müjdesi gibi geldiğini belirten TESK Başkanı Bendeci Palandöken ise, "Uzun zamandan beri BAĞ-KUR ve SSK'lılar arasındaki haksız uygulama kaldırılarak peşin ödeyen esnafımızın primlerinden yüzde 5 indirim sağlanması sevindiricidir. Karardan her iki kesimde karlı çıkacaktır. Devlet alamadığı ücretleri tahsil edecek, BAĞ-KUR'lu esnafımızda fazla prim ödememiş olacak. Ticari araçlarını uzun zamandan beri yenilemek isteyen, buna karşın fiyatların yüksekliği sebebiyle yenileyemeyen sürücüler için de paketin iyi bir fırsat oldu" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf da işadamı da mutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN