Türkiye'nin en iyi haber sitesi

cilere havuz uyarısı

Uzmanlar, ve havuz sularının tetiklediği kulak iltihaplarına karşı uyardı. cilerin özellikle havuzlarda li olmaları gerektiğini vurguladı

Tatilcilere havuz uyarısı
Uzmanlar, geç gelen yaz ayıyla birlikte uzayan sezonunuyla tatil yörelerine akın eden vatandaşların tatillerinin zehir olmaması için uyardı. Koru Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Doktoru Kağan İpçi, hijyenik olmayan ve havuz sularının kulak, burun ve boğazda ciddi rahatsızlıklara sebep olduğunu söyledi.

"ISLAK KULAK İLTİHABI TETİKLİYOR"
Tatil yörelerinde sık sık havuza giren vatandaşları kulaklarını kuru tutmaları noktasında uyaran Doktor İpçi, "Kulak kanalının sürekli ıslak kalması, havalanmaması iltihap sürecini başlatan en önemli etkendir" dedi. İpçi, "Kulak kanalı iltihapları, enfeksiyöz, allerjik veya dermatolojik nedenlerle olabilir. Ancak en sık neden enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar içinde de en çok rahatsızlık verenler kulak mantarlarıdır. Özellikle diyabetik hastalarda kulak enfeksiyonları uzun sürer ve komplikasyon oluşma riski yüksektir. Dokunmakla ve kulak üzerine yatmakla ağrı olur. Bunun dışında kulak kaşıntısı ve kulak akıntısı, duyma azlığı olabilir. Duyma azlığı sıklıkla kulak kanalının ödemi ve tıkanması nedeniyle olur" diye konuştu.

ÇOCUKLAR DA RİSK GRUBUNDA
Artan ağrılarla kendini gösteren rahatsızlıkta özellikle çocukların birincil risk grubunda olduğuna çeken Doktor İpçi, "Profesyonel yüzücüler, işitme cihazı kullanan ve kulak kanalı havasız kalanlarla, kulağını temizlemek için aşırı kurcalayanlar ve Deniz ve havuza yoğun giren ve kulak kanalı sürekli ıslak ve nemli kalan çocuklar risk grubunda" diye konuştu. Dış kulak iltihabının önlenmesi noktasında da konuşan İpçi, "Hasta kulağa iyileşene kadar su kaçırılmamalıdır. Tedavi kulak damlaları ile yapılmakla beraber bazen tablet hatta ileri enfeksiyonlarda hastaneye yatırıp enjeksiyonla da takip gerekebilir" dedi.

"HER DAMLAYI KULLANMAYIN"
Özellikle ağrılı durumlarda kulak için bilinmeyen maddelerin kullanıldığına dikkat çeken İpçi, "Kulak yakınmaları olduğunda kulağın içine etkisi bilinmeyen sıvılar (zeytinyağı, süt vs.) veya doktor tavsiyesi dışında damlalar kullanılmamalı" dedi. İltihapların nasıl önleneceğine de değinen İpçi, "Kulak kanalını mümkün olduğunca kuru tutmak önemli bir adımdır. Özellikle kulak zarına tedavi maksatlı ventilasyon tüpü takılmış hastalar, kulak zarı delik olan hastalar ve zar normal olmasına rağmen sık eksternal otit geçiren hastaların su geçirmeyen tıkaçlarla kulaklarını koruması gerekir. Kulak bakımında pamuklu çöpler tercih edilmemelidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatilcilere havuz uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN