Bu ruh hastanesi hayat saçıyor

Başkentte sevimli bir villada devlet eliyle verilen ruh sağlığı hizmetiyle dertlere derman olunuyor

Giriş Tarihi: 11.7.2016
Bu ruh hastanesi hayat saçıyor
Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Yenimahalle Devlet Hastanesi'ne bağlı hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) hayat saçıyor. Burada farklı olarak hastalar hastaneden kaçmak yerine sabahın erken saatlerinde hastane önünde kuyruk oluşturuyor. Devlet imkânlarıyla beş yıldızlı hizmet veren TRSM ise onlarca hayata ışık kazandırmış. Yaşamına son vermek için 7. kattan atlayan ancak burada hayatla barışan şizofreni hastası Hüseyin Serin (37) onlardan yalnızca biri.

"BİTTİ DERKEN TANIŞTIM"
SABAH olarak bu kez ruhlara umut ekerek yaşama el veren ruh sağlığı merkezlerindeki hikayeleri, kazanılmış hayatları dinledik. Yenimahalle TRSM'nin "assolisti" olarak bilinen Hüseyin Serin ile hayata yeniden dönüşünün ayrıntılarını, tedavisinin sürdüğü hastaneyi dinledik. "Tam bitti derken burayla tanıştım" diyen Serin, "Önceden küçük küçük kendini hissettiren rahatsızlığım evliliğimle birlikte ciddi boyutlara ulaştı. Artık tedavi olmam daha doğrusu ellerimden kayıp giden hayatımı geri kazanmam gerekiyordu" dedi. Serin, "1999'da başlayan tedavi hikayem bugüne dek sürdü. Uzun süre kendimle ve korkularımla barışamadım. Yıllarca Bakırköy'de kaldım. Sürekli yalnız kalacağım ve beni ailemden alacaklar korkusuyla yaşıyordum. Bir gün çaldı, beni tekrar hastaneye götürecekler ailemden kopacağım korkusuyla kendimi 7. kattan boşluğa bıraktım. İlk başta öldü demişler, kırılmadık kemiğim yaralanmadık uzvum kalmamış. Uzun süre felçli yaşadım. Ardından uzun tedaviler başladı. O gün hastalığımın ne boyutlara ulaştığını ve tüm hayatımı benden çalabileceğini gördüm" dedi.

'BURADA YENİDEN DOĞDUM'
Serin, "Gitmediğim psikiyatri kalmadı ancak 4.5 yıldır buradayım çok yer gezdim ancak bana burası şifa oldu" diye konuştu. Yenimahalle TRSM'nin sıcacık bir yuva olduğunu belirten Serin, "Ailem uzun süre araştırdı, birçok merkez dolaştık ancak Yenimahalle'de sevimli bir binada devlet imkânlarıyla hizmet veren TRSM'den daha iyisini bulamadık. Sıcacık insanların olduğu buraya geldim, çok sevdim, ruhumdaki tüm yaralarımı kısa sürede iyileştirdiler. Onlarca arkadaş ve 'nin her yerinden oluşan kocaman bir ailem oldu. Burası bana iyi geldi, artık hayatı, yaşamayı çok seviyorum, beklentilerim, hayallerim var. Şimdi milyonlar verseler canıma kıymam. Çünkü hayat çok güzel. Bir gün bile aksatmadan geliyorum, çok seviyorum burayı. Burada yeniden doğdum, meziyetler kazandım; birbirinden güzel resimler, tablolar yapıyor, kendi bestelerini yazarken aynı zamanda da özel günlerde sahneye çıkıyor hem tiyatral yeteneğimi sergiliyor hem de sesimle insanları mutlu ediyorum. Böylesi bir hizmeti bizlere sağlayan devletimize ve doktorlarımıza minnettarız" ifadelerini kullandı.

EV EV 'HUZUR' TAKİBİ
Hüseyin Bey ve merkezin hizmetlerinden bahseden TRSM'de görevli Psikiyatri Uzmanı Esra Soydaş, ruh sağlığı merkezlerinde sadece tedavi değil yeniden yaşam da inşa ettiklerini söyledi. Soydaş, "Hüseyin Bey, bize geldiğinde durumu çok kötüydü. Hayatla bağını koparmış beklentilerini sıfırlamıştı. Ancak şimdi hayat dolu biri. O bizim ona verdiğimiz desteğe olumlu tepki verdi, buradaki aile sıcaklığını hissetti. Artık ilaç takibi olan mutlu biri. Öte yandan haftanın üç günü psiko eğitimler veriliyor, burada hastalarımızla özel ilgileniyoruz. Sağlık personeli dışında 9 tane meslek öğretmenimiz var. Devlet imkanlarıyla üst seviyede hizmet veriyoruz. 700 metrekarelik bir alana kurulan binada derslik, eğitim salonları, spor, eğlence ve meslek pratik alanlarıyla tam donanımlı hizmet. Burada akut ruhsal hastalıklar ileri seviyeye gelmeden erken teşhisle tedavi ediliyor, kontrol altına alınıyor. Hastaları yakın takip ediyoruz, cep telefonu ve ev ziyaretleriyle hastalarımızla sürekli ilgileniyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ruh hastanesi hayat saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN