YUSUF YALKIN: Yine böyle olacaksa yandık!

Federasyonun, Ana kulüplerinin güçlenmesini sağlayacak yeni olanakları devreye sokması gerekiyor.

Giriş Tarihi: 12.7.2016
Antrenörlerimiz burunlarından kıl aldırmıyorlar… Türk unu ve geçen sezonu değerlendirirken, "Riski az, kontrollü bir futbol diye özetlenebilecek bir anlayış, en çok teknik adamların işine yarıyor. Galibiyet yerine beraberliği yeğlemek mantığıyla hareket eden teknik direktörler; biliyorlar ki, bu sonuç onla koltuklarından etmeyecek" diye yazmıştım.
Bir da tenkit aldım. Haklı olmama rağmen, ses çıkarmadım. Nasılsa bir yerde benim görüşümü paylaşanlar olacaktı. Aradan bir süre geçti; TV'nin birinde antrenörlerin lig değerlendirmelerini izlerken ne kadar haklı olduğumu bir kez daha anladım. Ülkemizin kalburüstü teknik adamlarının ortak görüşü özetle şöyleydi:
"Anadolu takımlarının ilk hedefi ligde kalmaktır. Bu nedenle ne yapıp edip 36- 37 puanı toplamamız şart. Oynanan futbolu değil, öncelikle sonucu düşünüyoruz." Yani, hiçbirisi göze hoş gelen oyundan söz etmedi. Maçları izlemeye gelen seyircilerin, "Yavan futboldan" bıkacağını, yarın tribünlerin iyice boş kalacağının endişesini yaşamadıkları ortadaydı. Onlar için oyunun güzelliği değil, alınacak puanın önemi vardı sadece! TV'deki oturum ilerledikçe eteklerindeki taşları iyice dökmeye başladılar… Oyun planlarını "Yenmek" değil, "Yenilmemek üzerine" kurdukları, her sözlerinden belli oluyordu. Konuşmalardan, Türk futbolunun sorunlarından birinin de "İstikrar" olduğunu fark ettim.
Eğri oturalım doğru konuşalım…
Oynattıkları futbolu eleştiriyoruz ama antrenörlerin kulüplerdeki çalışma sürelerinin bir sezonluk olduğu pek de aklımıza gelmiyor. Uzun vadeli plan ve projelerini uygulama şansları olmuyor ki! Gerçi kulüp yönetimleri de çok uzun süreli görev yapamıyorlar... Kimse kalıcı olamıyor… Yönetimler kafalarındaki kulüp yapılanmasını, teknik adamlar da futbol anlayışlarını uygulayacak zamanı maalesef bulamıyorlar! Bir bakıyorsunuz; görevleri bitmiş ya da bitirilmiş! Bir başka önemli etken de, federasyonun kulüplere yaklaşımı... Federasyonun, Anadolu kulüplerinin güçlenmesini sağlayıcı yeni olanakları devreye sokması lazım. Bunun tek yolu da, kulüpler arasında her şeyin "Eşit" dağıtılmasından geçer. Bu da bir bakıma, "Eşdeğer güçte kadroya sahip cesur kulüplerin" çoğalması, lige yeni bir heyecan gelmesi demektir. Bunun "Antrenörlerin pozitif futbol mantığı ile" desteklenmesi de şart... Dileğimiz yeni sezonda zor da olsa, "Güzel ve cesur futbolla" dolu bir ligimizin olması…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YUSUF YALKIN: Yine böyle olacaksa yandık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN