‘Milli iradeye savaş açılıyorsa savaş u geçerli olur’

Üniversitesi Fakültesi Öğretim Üyesi Altaş, 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirdi. Altaş, “Bu girişim milli iradeye, seçilmiş Cumhurbaşkanımıza karşı savaştır. Savaş hukuku geçerli olmalı” dedi

Giriş Tarihi: 21.7.2016
‘Milli iradeye savaş açılıyorsa savaş hukuku geçerli olur’
Milli iradeye 15 Temmuz Cuma günü yapılan darbe girişimine toplumun tüm kesimlerinden tepkiler yağıyor. Demokratik yöntemlerle seçilmiş hükümeti devirmek isteyen Fetullahçı Terör Örgütü mensubu bir grup subayın başlattığı darbe girişimi karşısında vatandaşlar tek yürek olmuş durumda. Üniversitesi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Altaş, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamada "Hem bir Türk vatandaşı hem de bir hukukçu olarak ülkemizde yaşanan bu durumlar bir darbeden de öte bir savaş halidir. Bu girişim milli iradeye, seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize karşı bir savaştır. Dış güçlerce desteklenen, eli kanlı FETÖ Terör Örgütü milli iradeye silah doğrultarak ülkemizi geri dönülmez kaoslara sürüklemeye çalışsa da amacına ulaşamamıştır" dedi.

"İDAM CEZASI GELEBİLİR"
Prof. Dr. Altaş yaşanan olayların normal şartlar altında değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek milli iradeye savaş açan terör örgütünün normal hukuk şartlarıyla değil "Savaş Hukuku" şartlarıyla değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Çoğu hukukçunun durumu normal hukuk şartları bağlamında değerlendirerek "idam cezası" olmaz şeklinde beyanatlarda bulunduğunu belirten Prof. Dr. Altaş, mevcut durumun milli iradeye ve ülkemize açılan bir savaş olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizerek farklı bir hukuki çerçevenin söz konusu olduğunu dolayısıyla "idam cezası"nın getirilebileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Milli iradeye savaş açılıyorsa savaş hukuku geçerli olur’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN