‘Ekonomik kriz beklentisi içinde olan kesimler hüsrana uğrayacak’

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Erdal, ekonomideki olumlu seyrin gelecek açısından umut verici olduğunu belirterek, “Kriz beklentisi içinde olanlar hüsrana uğrayacak” dedi

Giriş Tarihi: 25.7.2016
‘Ekonomik kriz beklentisi içinde olan kesimler hüsrana uğrayacak’
Sabah Ankara'ya konuşan MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, hainlerin başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi sonrasında MÜSİAD Ankara Şubesi olarak ekonomiye dair beklentilerini aktardı. Başkan Erdal, 'nin 15 Temmuz gecesi büyük bir badire atlattığını belirterek seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen bu kalkışmadan sonra ülkenin kısa sürede toparlandığını ve istikrar ortamına döndüğünü söyledi. Erdal, tüm kesimleri sağduyaya davet ederek, "Hükümete güvenilmesi gerekiyor. Yaşanılan olaylara rağmen ekonomideki olumlu seyrin devam etmesi de gelecek açısından umut verici. Ekonomik kriz beklentisi içinde olanlar hüsrana uğrayacak" dedi.

"ROAD SHOW YAPILMALI"
Spekülasyona sebep olacak açıklamalardan uzak durulması, açıklamaların belirsizlikten uzak net bir şekilde ifade edilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Erdal, "Ekonominin bir psikoloji yönetimi olduğu düşüncesinden hareketle, yabancı yatırımcıların gözündeki algısının sağlamlaştırılması ve yabancı yatırımın devam etmesi adına, 'nin demokratik bir hukuk devleti olduğu vurgusu her ortamda devam ettirilmelidir. Ekonomi yönetimi tarafından uluslararası finans çevrelerinde Türkiye'deki durumu ifade edecek bir road show yapılması gerekmektedir" şeklinde konuştu. Erdal, "Yıl sonunda makul bir büyüme hedefini tutturmak zorundayız. Bunun için de herkese görev düşüyor. İç talebi canlandıracak çalışmalar yapmalıyız" diye konuştu.

'KREDİ FİNANSMANINDA KOLAYLIK SAĞLANMALI'
MÜSİAD Ankara Şubesi üyelerinin ekonomiye dair öne çıkardıkları 5 başlık olduğunu açıklayan Erdal, bu başlıklar ve konular hakkındaki görüşleri de kısaca şu şekilde özetledi: "Ülkemizin yeni bir perspektifte, katma değerli ürünlerin üretimi konusunda da önlem almak üzere, yeni bir yatırım ortamı oluşturulmalıdır. Yatırım teşviki alan yatırımcıların en büyük problemleri arasında finansman temini yer almaktadır. Sanayicilerin gerek yatırım ve gerekse işletme döneminde ihtiyacı olan kredilerin finansmanında kolaylıklar sağlanmalıdır. Türkiye'de 2013 yılında başlatılan ve Kore modeli olan özel kesim sanayi Ar-Ge harcamalarının desteklenmesi konusu ilk başlarda çok iyi uygulanmıştır. Fakat son yıllarda bu desteklerin işletmelere aktarılmasında yaşanan aksaklıklar giderilerek, bürokrasiden uzak hale getirilmesi yerinde olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ekonomik kriz beklentisi içinde olan kesimler hüsrana uğrayacak’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN