Demokrasi çadırları minik Tuana’nın fikri

Güvenpark’ta çadırlar kurulmaya başlandı. Adına da demokrasi çadırları dendi. Bu çadırların ortaya çıkış fikri ise 11 yaşındaki aktivist Hale Tuana Hançerkıran’da gizli…

Giriş Tarihi: 29.7.2016
Demokrasi çadırları minik Tuana’nın fikri
FETÖ'nün darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı meydanlara çağırması üzerine devam eden demokrasi nöbetinde tarihe geçecek hikayeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlardan biri de 'daki Güvenpark'ta kurulan Demokrasi çadırları… Çadırlardan çıkan vatandaş portreleri ise hain çetelerin neden başarılı olamadığını anlatır nitelikte. Hale Tuana Hançerkıran 11 yaşında… İlk demokrasi çadırını kuran küçük bir aktivist… Yaşıtları evde, sokakta oyunlar oynarken o, kurduğu çadırında demokrasi nöbeti tutuyor.

"KABUSLAR GÖRÜYORUM"
Küçük aktivist, kurduğu demokrasi çadırının hikayesini ise şöyle anlatıyor: "O sabaha kadar uyuyamadım. Çünkü bomba seslerinin ardı arkası kesilmedi ve evimiz çok sallandı. Hayatımda daha bu kadar korktuğum bir zamanı hatırlamıyorum. O kabus gibi geçen geceden sonra artık her gece kabuslar görür oldum. Bombalı gecenin ertesi gününde Güvenpark'a geldiğimde babama, 'Gezi'de çadırlar vardı. Peki burada neden yok?' diye sorup ortaya bir çadır kurma fikri attım. Ardından babamın desteğiyle de bu hayalimi gerçekleştirmek için harekete geçtim. İleri de daha güzel bir şekilde uyuyabilmek için şimdi gece-gündüz nöbet tutuyorum."

TARİHE NOT DÜŞÜYOR
Hançerkıran, ilk kurduğu demokrasi çadırının aslında çok küçük olduğunu ama o çadıra gelen bir ziyaretçinin yardımıyla çadırını daha da büyütme şansına ulaştığını söyledi. Çadırına gelen misafirlerle ve arkadaşlarıyla demokrasi nöbetine devam eden küçük aktivist, sadece nöbet tutmayıp aslında tarihe bir not düşüyor. Çadıra her gelen ziyaretçiyle fotoğraf çektiren Hançerkıran, aynı zamanda bir de ziyaretçilerin duygu ve düşüncelerini yazabileceği bir not defteri de tutuyor.

Şimdiki hayali demokrasi sergisi
Küçük aktivist Hançerkıran, fotoğrafların ve tuttuğu not defterinin hem bir hatıra olmasını hem de en büyük hayali olan "demokrasi sergisi"nde sergilemek istediğini söyledi. Çadıra gelip Hançerkıran'la fotoğraf çektiren ve not defterine yazan isimler arasında Ankara Milletvekilleri Ahmet Gündoğdu ve Murat Alparslan da var. Milletvekili Alparslan not defterine, " teşebbüsüne asil milletimizle beraber dur diyen ve 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesi için vatan ve demokrasi nöbeti tutan Tuana kardeşimi yürekten kutluyorum" diye yazarken Gündoğdu ise, "Geleceğe sahip çıkan Tuana kızımızı gözlerinden öpüyor, darbeciler had bildirmek için alanlara çıktığı için yürekten kutluyorum" yazdı.

Tüm basın mensuplarını atlatmıştı
Bir ilköğretim öğrencisi olan Hançerkıran, bir dönem Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk röportajını yaptığı kişi olarak bütün basın mensuplarını atlatmıştı. Küçük muhabirin sorularını kendisinin hazırladığı ve okul projesi için yaptığı röportajda Erdoğan kendisine yöneltilen sorulara samimiyetle cevap vermişti. Hançerkıran şuan Erdoğan sevgisini saklamayan ve her fırsatta dile getiren bir çocuk…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi çadırları minik Tuana’nın fikri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN