Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Son söz sivillerde!

Giriş Tarihi: 2.8.2016
15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 18 gün geçti. FETÖ'cü çeteye karşı Türkiye kenetlendi, sokaklarda tek ses oldu. Ankara Kızılay Meydanı her gece hınca hınç dolu… Demokrasi nöbetleri sürerken, darbe girişimi milat oldu. Darbeleri tarihe gömecek çok kritik kararlar alındı. Askeri eğitime neşter vuruldu. Emir komuta zinciriyle ilgili büyük değişikliklere gidildi. Cumhurbaşkanı, Başbakan kuvvet komutanlarına doğrudan emir verebilecek. Harp Akademileri kapatıldı. Yüksek Askeri Şura'da sivil ağırlığı arttı. Kara, Deniz; Hava Milli Savunma Bakanlığı'na bağlantı.
GATA, Sağlık Bakanlığı'na geçti. Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Yeni dönemde uzman orduya geçilecek. Özetle savunmada vesayet son buluyor, orduda sivil dönem başlıyor. Bir yandan da kamuda büyük temizlik sürüyor. Darbecilere karşı Başkent 24 saat ayakta… Alınan her bir kararla son söz sivillerde!!

***

Orduda, kamuda paralel yapının ana çatısı çöktü. Kendini gizleyen isimler de bir bir ayıklanacak. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli önemli bir noktaya parmak basıyor; "Ciddi temizlik yaptık. Sadece bakanlıklar değil bütün kurumlarda kendilerini gizleyenlerin ortaya çıkarılması için tarama yapıyoruz!" Kamu kurumlarında güvenlik en üst düzeye çıkarılmış durumda. Kritik bölümlerdeki yönetici kadroların güvenlik soruşturması da derinleştirildi. İşlerin aksamaması için açığa alınanların yerine yeni personel istihdam edilecek. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un ifadesiyle, yeni dönemde işe alımlarda, "ehliyet, liyakat ve millete sadakat prensipleri" esas alınacak.

***

Ankara'nın bir önemli gündem maddesi de ekonomi… Piyasalara yönelik güven veren adımlar atıldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moodys de Ankara turuna çıktı, Bakanları ziyaret etti. Hükümet, derecelendirme kuruluşuna 6 önemli mesaj verdi;
"Darbe girişiminin etkisi geçici"
"Bizim kriz yönetme tecrübemiz var"
"Ekonomik hedeflerde revizyon düşünülmüyor"
"Yatırım ortamının iyileştirilmesi önceliğimiz", "Yapısal reformlar, öncelikli dönüşüm programlarına devam"
"Kamu-özel sektör dirençli"
İşte güçlü !
Gün el ele verme, demokrasiye sahip çıkma günüdür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Son söz sivillerde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN