Darbenin 'manevi' aileleri oldular

Giriş Tarihi: 4.8.2016
Darbenin 'manevi' aileleri oldular

Meclis Müşaviri Gültekin, darbe girişimi esnasında aracıyla taşıdığı ilk sivil şehit Özkan Özen’in ailesiyle “manevi aile” oldu. Gültekin, “Onlar benim ikinci ailem” dedi

Terör örgütü FETÖ'nün askerleri tarafından başkentin abluka altına alınmaya çalışıldığı kanlı de darbenin ilk sivil şehidini taşıyan Meclis Müşaviri Gültekin'in attığı adım duygulandırdı. "15 Temmuz'un ilk şehidi, aslan gibi bir adamdı" diyen Gültekin, o gece darbeci kurşunuyla can veren şehit Özkan Özen'in ailesini, manevi ailesi olarak kabul etti, aileyle irtibata geçerek artık kardeş aile oldukların ilan etti.

"İKİNCİ ANNEM GİBİ ARIYORUM"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla milli mücadele için sokaklara çıkan milyonlardan yalnızca biri Orhan Gültekin. Kanlı gecede yaşadıklarını, kurtardığı hatta kucağında taşıdığı yaralıları, ölenleri anlatırken gözyaşlarına boğulan Gültekin, "Çok büyük bir bela idi ancak kardeşliğimizi güçlendirdi. Benim o geceden bir ailem, kardeşlerim ve 2. oldu" dedi. Gültekin, "Başkomutan 'sokaklara' dedi ben de hasta babamla görev yerime, Genelkurmay'ın önüne geldim. Meclis'in önünde babam ölüyor diye bağıran birini gördüm, yanına koştuk. 50 yaşlarındaki Özkan Özen adındaki yaralıyı hemen aracımıza attık, durumu çok ağırdı. Yollar kapalıydı, iki tankın arasında kaldım, önümüzü kestiler. Kaldırıma çıkarak hastaneye ulaşabildim. Darbe girişiminin ilk sivil şehidini taşıdık ancak Özkan Beyi kurtaramadık. İşçi ancak yürekli bir adamdı. Karşıyaka'daki cenazesine katıldım, en küçük çocuğu 'babacığım artık uyan' diye ağlıyordu. Dayanmak mümkün değil, bu ihanet gecesinden sonra karar verdim ve Özen ailesiyle manevi, kardeş aile olduk. Şehidin ailesi ailemdir ölene kadar destek olacağım, ziyaret ettik tekrar görüşeceğiz, önümüzdeki günlerde tekrar ziyaret edeceğiz maddi manevi desteklerimiz olacak. Annesiyle telefondan görüşüyoruz ikinci annem gibi arıyorum" dedi.

'O gece kimsenin rengi yoktu'
Kanlı gece yaşadıklarının yanı sıra verdiği mücadelelere de değinen Orhan Gültekin, Kızılay ve TIP birlikleriyle yaptıkları koordinasyonla o gece yüzlerce ölümün önüne geçtiklerini söyledi. Gültekin, "Bu vatanın öz evlatları o gün meydanlarda milli mücadeleye katıldılar, hainlerden vatanı savundular. Çanakkale ruhuyla vatan mücadelesi verdik. Bu bir ihanet değil de bilinen bir savaş olsaydı başlarımızı kınalar öyle mücadele ederdik düşmanla. Saçımızda kınalarımız yoktu ancak anaların onlarca kuzusu şahadet şerbetini içti. O gece kimsenin rengi yoktu herkes vatan için anlaştı" dedi.

Kanlı bayrak, eşi kayıp ayakkabı
"Bu vatan işçi maaşıyla evlat büyüten şehitlerin aziz emanetidir artık" diyen Gültekin, şehit Özen ile ilgili son anılarını paylaştı. Gültekin, "Özkan Ağabeyi kaybetmiştik, yoğun bakımın önünde oğlu Kadir'i görünce gözyaşlarımı tutamadım. Tüm çabalar, tanklara karşı zaman yarışına rağmen onu kurtaramamıştık. Ertesi sabah aracıma bindiğimde kanlı bir Türk Bayrağı ve Özkan ağabeyin tek ayakkabısını gördüm. FETÖ ihanetini özetliyordu adeta.. Ekmeğimizi yiyenlerin ihanetine karşılık 'bu vatanı kanla kazandık' diyordu o bayrak, o sahipsiz ayakkabı. O an anladım bu bayrağın kanla kazanıldığını" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbenin 'manevi' aileleri oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN