Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı’na sektörden tam destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Hepsi milletin parasıyla çalışıyor” sözleriyle çıkıştığı özel ve devlet bankalarının konut kredisinde faizleri yıllık % 9’a düşürmesini istemesine sektörden destek geldi

Giriş Tarihi: 6.8.2016
Cumhurbaşkanı’na sektörden tam destek
TOBB istişare toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dünya sıfıra yakın faizle çalışıyor, bizdeki oran zulümdür" sözleriyle bankaları uyararak konut ve diğer banka kredi faizlerinin yıllık yüzde 9 seviyesine indirilmesi için çağrı yapması konut sektöründe heyecan yarattı. Gayrimenkul sektörü temsilcileri de darbe girişimi sonrası ekonominin çarklarının dönmesi ve sektörünün canlılığını koruması amacıyla hafta başında başlattığı kampanyalarla destek verdi. Kritik dönemde yapılan bu çağrının son derece isabetli olduğunu ve bankaların bu çağrıya uymasının hayati önem taşıdığını vurgulayan konut sektörü temsilcileri, "Faiz indirimi stokları eritir, inşaata bağlı yüzlerce sektörü ayağa kaldırır" sözleriyle desteğini bildirdi. Darbe girişiminin ardından ekonominin sekteye uğramaması için hükümetin aldığı kararlar, piyasalarda etkisini göstermeye başladı. Doların 3 TL'nin altına düşmesi, borsanın yükselmesi piyasalara moral oldu. Piyasalardaki dalgalanmanın etkisini ilk gösterdiği sektörlerden olan gayrimenkul sektörü, darbe girişiminin ekonomiye olan etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik kampanyalarla konut tüketicisinin ve inşaat sektöründe çalışanların etkilenmesini önlüyor.

'Ekonomimiz için hayati önemde'
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şube Başkanı ve Naslı Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Türker Naslı, yükselen faizlerin inşaat sektöründe stokları büyüten ve yeni yatırım eğilimini kıran bir faktör olduğunu belirterek "Sayın Cumhurbaşkanımız çok isabetli biçimde faizlerin aşağı çekilmesi yönünde bankacılık sektörüne bir çağrıda bulundu, bankaların bu çağrıya uymaları ekonomimiz açısından hayati önemdedir" dedi.

'Herkes taşın altına elini koymalı'
Ankara'nın prestijli projelerinden Mebuskent'i hayata geçiren Aymor Grup'un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, Cumhurbaşkanı'nın çağrısının son derece isabetli olduğunu söyledi. Üretici konumundaki inşaat firmaları olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade eden Ayhan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi herkes taşın altına elini koymalı. Bankaların da duyarlı davranıp bize destek olması, gerekli indirimleri sağlamaları durumunda emlak piyasasını hareketlendirecek vadelendirmeyi yapmaya hazırız" dedi.

'Fiyatları en düşük noktaya indirdik'
Darbe girişiminden sonra ekonomiye moral vermek için kolları sıvayan BEKAŞ İnşaat AŞ de, bitme aşamasındaki tüm projelerinde "Ekonomiye Darbe İndirmek İsteyenlere İnat, Piyasaya Hep Destek Tam Destek" sloganıyla 25 yıllık tarihinin en büyük kampanyasına imza attığını duyurdu. BEKAŞ İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Karahasanoğlu, "Tamamına yakını bitme aşamasında olan projelerimizde ülkemizin ve milletimizin ekonomisine destek olmak için fiyatları düşürebildiğimiz en dip noktaya kadar düşürdük. Çünkü milletini, vatanını sevmek yeri geldiğinde elini taşın altına koymaktan çekinmemektir" ifadelerini kullandı.

'Bayramdan sonra patlama yaşanır'
Elit Yapı A.Ş. Yönetim Kurul Üyesi Mert Yıldızhan da bankacılık sisteminin Cumhurbaşkanı'nın çağrısına uyarak konut kredisi faizlerinde gerekli indirimleri yapmalarının, gayrimenkul sektörüne büyük canlılık kazandıracağını söyledi. Şu anda piyasada zaten devletin, İller Bankası, Emlak Konut gibi kuruluşların indirim kampanyalarının etkisiyle sektörde bir hareketlenme yaşandığına işaret eden Yıldızhan, "Bunların hepsi tabii konut sektörüne çok artı değer sağlayacak. Eylül, Ekim ayları, tatilin bitmesiyle satışların açılma dönemi olur. Bu planlamalar eğer Ekim ayına yetişirse, Bayramdan sonra konut sektöründeki satışlarda yaşanır" dedi.

'Yüklü miktarda komisyon ödedik'
Moltaş Yapı Kurucu Ortağı Baran Mollaoğlu da konut kredisi faizlerindeki hızlı artışın, ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirterek, "Son üç yıldan beri faizlerdeki artışı sübvanse edebilmek ve müşterilerimize düşük faiz oranlı kredi kullandırabilmek adına bankalara yüklü miktarlarda komisyonlar ödedik. Konut kredilerinin yıllık bazda yüzde 10'un altına gelmesi sektörün yeniden ayağa kalkması için önemli" diye konuştu.

'Bankalar üzerine düşeni yapmalı'
Eskidji Ankara Merkez Bölge Ortağı Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, bankacılık sisteminin de destek vermesi durumunda sektörde büyümenin hızlanacağını belirtti. Demokrasiye yapılan saldırı, durgun yaz mevsimi ve S&P'nin not indirimine rağmen konut sektöründe 15 Temmuz sonrasında yaşanan canlılığın önemini vurgulayan Ünal, "Vatandaş ekonomiye de sahip çıkıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı’na sektörden tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN