Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için tarihi adım

Giriş Tarihi: 7.8.2016
Türkiye için tarihi adım

’nin ekonomik büyümesine gelecek 10 yılda yıllık yüzde 1.5 ilave katkı sağlaması hedeflenen Varlık Fonu’nun (TVF) kurulmasına ilişkin kanun tasarısına özel sektörden de destek geldi

Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, tasarının, Varlık Fonu'nun kurulmasının yanı sıra vergi, enerji, kamulaştırma ve yatırımların teşviki gibi önemli alanlarda düzenlemeler getirdiğine işaret etti. Bezci, TBMM'ye gönderilen tasarının sürdürülebilir büyüme ve finansal kalkınma açısından da büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Tasarının genel gerekçesinde de işaret edildiği gibi son 10 yıl içinde Körfez ülkelerinden, Norveç, ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Singapur gibi çok sayıda ülkede Ulusal Varlık Fonu modeli ön plana çıkıyor. G-20 ülkeleri içinde UVF'si olmayan tek ülkeydi" dedi.

KALICI ÇÖZÜMLER ŞARTI
Şahika Grup ortaklarından Murat Altuntaş ise, 'nin üretim, istihdam ve enflasyon sorununu kalıcı halde çözebilecek yapısal reforma ihtiyaç olduğunu belirterek, yatırım gerekliliğine kaynak yaratılması ve Türkiye ekonomisinin büyümesini artarak devam ettirebilmek, aynı zamanda işletmelerin sermaye yapılarının güçlendirilmesi açısından TVF'nin önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Altuntaş, "Bu tasarıda benim en çok ilgimi çeken kısımlardan biri otoyollar, Kanal İstanbul, üçüncü köprü, havalimanı, nükleer santral gibi büyük altyapı projelerine kamu kesimi borcu artırılmadan finansman sağlanması oldu" diye konuştu.

'SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ'
Fonun ekonomimizin yapısal sorunlarını aşmasında katkı sağlamasının yanında Türkiye'nin uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olmasının da önünü açacağını ifade eden Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala ise Türkiye'nin gelişmiş ülkeler düzeyine AR-GE, bilgi, teknoloji yatırımları ile ulaşabileceğini, TVF'nin de bu şekilde dizayn edildiğini gördüklerini söyledi. Pala, inşaat sektöründe dünyanın ikinci sırasına yerleşen Türkiye'nin katma değeri yüksek üretim yapısına geçişinin hızlandırılması için teşvik, destek, indirimlere yönelik Bakanlar Kurulu'na yetki verilmesinin çok sayıda tıkanıklığı aşacağına da vurgu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye için tarihi adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN