Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasiye başkentten 300 bin kişiyle destek

Giriş Tarihi: 8.8.2016
Demokrasiye başkentten 300 bin kişiyle destek

Günlerdir meydanlarda hainlere karşı demokrasi nöbeti tutan lılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Yenikapı Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne yüzbinlerle destek verdi

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 'da, 15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı'nda, İstanbul'daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne destek için toplanan 300 bin kişilik kalabalığa seslendi. 24 günlük demokrasi nöbetinin bugün taçlandırıldığını, 81 ilde vatandaşların meydanlarda toplandığını dile getiren Türkeş, "Bazıları suçu başka ülkelere atmak istiyor. Bazıları, 'Ben bu işin içinde yoktum.' diye şimdi yan çizmeye çalışıyor ama bilmemiz gereken bir şey var: 15 Temmuz günü, yüce Meclis'i bombalayan, Cumhurbaşkanlığını bombalayan, hepsinden önemlisi sivil, elinde çakı bile bulunmayan bu necip millete haset eden o şerefsizler yüzsüzdür. Başarsalardı, muhtemelen birtakım adamlar, kerameti kendinden menkul ortaya çıkacaktı. O kalkışmanın 24. günü, elebaşı dahi 'Ben yapmadım' diyor. Bu necip milletin huzuruna çıkacak bir yüz gösteremedi. Bu yüzsüzlerin, Allah'ın izniyle yüzüne tükürdünüz. Biz inanıyoruz ki her zaman da bunu yapacaksınız" dedi. Türkeş, cuma günü KKTC'de de demokrasiye destek mitingi yapıldığını hatırlatarak, "Meclis'in duvarında da yazdığı gibi 'Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.' Allah'ın izniyle de hep böyle olacaktır" diye konuştu. MHP İl Başkanı Fatih Çetinkaya da "Türk milletinin alçaklara, şirretlere, alçaklara, vatansızlara vurduğu tokatıdır demokrasi ve şehitler mitingi. Türk milleti hainlerden, demokrasi ise darbelerden büyüktür. Birliğimize ve dirliğimize kasedenler asla kazanamayacak" dedi.

"MİLLET İŞLERİNİ BİTİRDİ"
CHP İl Başkanı Adnan Keskin ise, "Yiğit Ankaralılar, Ankara'nın dirilişin başkenti olduğunu bir kez daha kanıtladınız. 15 Temmuz gecesinde ya demokarasi ya öyüm diyerek safınızı belli ettiniz, canını vererek demokrasiyi koruyanlara minnettarız. Şehitlerimize selam olsun. FETÖ'cü hainler bu ülkenin meclisini bombalayacak kadar alçaklar. Hepimiz darbeye karşı birleştik, canımızla tek vatanda birleştik" ifadelerini kullandı. AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, "O kanlı gecede asker elbisesi giymiş bir grup hainin kalkışmasına şahit olduk. Bu bu millete ait olmayanlarla bu milletin karşılaşmasıydı. Kanlı gecede her siyasi anlayış ve görüşten yüz binler bu teröristler karşı çıktı. Pensilvanya'nın robotları Hacı Bayram'ın kentine İstiklal Marşı'nın yazıldığı bu şehrin insanlarına galip geleceklerini sandılar. Şimdi neredeler, hak olan kazandı. 40 yılda gizli gizli hazırlandılar ancak millet bir gecede bunların işini bitirdi. İdam taleplerinizi anlıyorum bu milletin tarihinde isyan edenlere ne yapıldıysa bunlara da o yapılacak endişe etmeyin. 16 Temmuz'dan itibaren artık yolumuz daha aydınlık. Tankların önüne geçip vatan savunması yapan evlatları yetiştiren analara minnettarım" dedi.

"DEMOKRASİ DERSİ VERDİK"
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Bugün burada tüm partilerle el ele dünyaya demokrasi dersi verdik. Herkesin aklından geçen FETÖ'nün 'ye teslimidir, bu şanlı günde bu arzuyu yüce meclisimizde kararı çıkaracaklarına inanıyorum. İnşallah bu konu referanduma gider ve yüzde 80'le Türkiye idamı istiyor mu istemiyor mu dünyaya gösterir. Bu olay kökünden bitmiş sayılmaz her an teyakkuzda olacağız, Beynelmilel güçleri arkalarına alanlar PKK ve IŞİD'i devreye sokmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

'BABAMA KIZIYORDUM, BEN VATANIMA SAHİP ÇIKTIM'
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bombalı saldırıda gazi olan Muhammet Demirel, (34): "Bir ayağım çok yerinden çatlak, diğer bacağımda 3 şarapnel paçası saplandı. Bugün buraya ailemin yardımıyla gelebildim. Göğsümden kurşunlandım. Hastaneden çıktıktan sonra nöbetlere katıldım, bugün de yine kucakta da olsa büyük buluşma için buradaki yerimi aldım. Hainler kazanamadığı için biz bugün ay yıldızlı bayrağımızla demokrasiyi taçlandırıyoruz. Çok şükür bugün esir değil özgürce vatan topraklarında bayrağımızı dalgalandırıyoruz. Ben babama kızardım Adnan Menderes'e neden sahip çıkmadınız? diye... Ben vatanıma sahip çıktım."

'BAYRAĞIMIZ KURTARILDI'
Şehit yakını Emine Yaşar (55): "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önüne atılan bombada ağır yaralanan yeğenim Oğuzhan Yaşar'ı iki gün önce şehit verdik. 24 gündür hastane ve meydanlar arasında mekik dokuduk, canımız yandı ancak vatan sağ, bir Oğuzhan gider bin Oğuzhan daha doğar. Amacımız bayrağın yere inmemesiydi biz o gün bu inançla siper ettik bedenlerimizi. Pişmanlık ne kelime daha ne yapabilirdik için dertleniyoruz. Bugün demokrasi için, vatan, için satılıklara bir aradayız demek için geldik. Ne kutlu, mutlu bir gün gözüm yaşlı ancak ağıtım şehidime değil hainlerin elinden kurtarılan al bayrağın huzurlu dalgalanışına."

'EZAN KURBAN VERİLMEDİ'
Günlerdir meydanlarda "vatan" nöbeti tuttuğunu belirten Cevriye Durmaz, bastonuna direnerek Şehitler mitingindeki yerini aldı. 87 yaşındaki vatan sevdalısı Cevriye nine: "Ben çok yaşadım, çok ağıtlara, darbelere, ihanetlere şahit oldum ancak kendi kurşunuyla katledilen, kıyılan bir millete ve onun cesur direnişine şehit olmamıştım. O gece de darbeye karşı yürüdüm bugünde haine karşı buradayım. Onca kuzularımız toprağa ihanet kurşunuyla düşürüldü, tanklarla ezdiler yavrularımızı anacak bu vatan, bu ezan bu bayrak hiçbir tuzağa, oyuna verilmedi, verilmeyecek. Ben ölene kadar vatan nöbetime devam edeceğim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasiye başkentten 300 bin kişiyle destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN