Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Ülkemiz lideri olacak’

Ünlü tiyatro sanatçısı Turgay Tanülkü, Türk insanının beraber yürümeyi öğrendiğini belirterek, “Bu destur devam ederse, işte o zaman barışı yakalayacağız. Ülkemin lideri olacağına inanıyorum” diye konuştu

Giriş Tarihi: 12.8.2016
‘Ülkemiz dünya lideri olacak’
Yön Sanat Atölyesi bünyesinde, çocukları tiyatroyla buluşturan oyuncu Turgay Tanülkü, 2010 yılında kurulan atölye bünyesinde eğitime yatkın çocuklar arasında seçim yaptıklarını dile getirdi. Tanülkü, "Kimin nereli olduğuna bakmaksızın beraber yürümeyi öğrendik. Bu destur devam ederse, işte o zaman barışı yakalayacağız. Ülkemin lideri olacağına inanıyorum. Çünkü bizde aşk, sevda var. Mevlana gibi büyük âşıklara sahip çıkarsak zaten dünya barışının lideri oluruz" dedi. Turgay Tanülkü, ayrımların ve ayrıştırmaların olduğu bir dünyanın varlığına inanmadığını belirterek, Allah'ın hiç kimseyi ayrıştırmadığını, iyiliğin ve sevginin gücüne inandığını kaydetti. Allah'ın herkese "kullarım" dediğinin altını çizen Tanülkü, "(Allah) diyor ki, 'Desturunu kendin seç ama sen benim kulumsun.' O desturdan yola çıkarsan, hiçbir şey bize yük olmuyor ve sevdayla buluşuyoruz" ifadelerini kullandı.

"BARIŞIMIZ YÜREĞİMİZDE"
Başarılı oyuncu, 'yi sevmenin önemine de işaret ederek, şunları aktardı: "Türkiye'yi seveceğiz. Başka çıkar noktamız yok çünkü. Benim ülkemi kurulduğundan beri sınırımızdakiler dâhil hiç kimse sevmiyor. Bizler çok güzel insanlarız. Davul zurnayla savaşa gideriz, davul zurnayla barış yaparız. Bizim barışımız, yüreğimiz ve dilimizdedir. Yeter ki yüreğimizi açabilelim. Görüyorsunuz meydanları. Kimin nereli olduğuna bakmaksızın beraber yürümeyi öğrendik. Bu destur devam ederse, işte o zaman barışı yakalayacağız. Ülkemin dünya lideri olacağına inanıyorum. Çünkü bizde aşk, sevda var. Mevlana gibi büyük aşıklara sahip çıkarsak zaten dünya barışının lideri oluruz. Benim bu çocuklarımdan da liderler, başkanlar, başbakanlar, cumhurbaşkanları çıkacak."

ENGELLİ ÇOCUKLARA 'BİZ BURADAYIZ' DEME ŞANSI
Tanülkü, engelli çocuğa sahip bazı ailelerin, çocuklarını evde hapsetmelerinden şikâyet ederek, "Çocukların dışarıyla bağlantılarını kesiyorlar. Daha doğrusu komşularından utanıyorlar. Biz, 'Engelliler bu ülkenin bir ferdi ve vatandaşıdır. Biz nelerden yararlanıyorsak, onların da yararlanma hakları var.' diyoruz. Dolayısıyla çocukların evlerden çıkıp dışarıdaki hayata açılmaları gerekiyor. Bu da sosyal projelerle olur. Biz bu işi gönüllü yapıyoruz. Para karşılığı yapılan şey toplumumuza saygısızlık olur. Ana felsefem şu, bizler büyürken, yetişirken, tanımadığımız insanların vergileri, bizim maaşımız ve harçlığımız oldu. Dolayısıyla bizler tanımadığımız o insanlara karşı sorumluyuz. O anlamda yola çıktık ve aile olarak çoğalıyoruz" dedi. Engelli çocuklar arasından seçilen 70 kişilik bir ekiple işe başlayacaklarını dile getiren Tanülkü, koro, orkestra ve tiyatro oyunlarıyla sahneye çıkan çocukların "Ben buradayım" deme şansı yakalayarak, kendilerini Türkiye'ye tanıtacaklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ülkemiz dünya lideri olacak’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN