Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki yaşındaki Iraklı Türkmen Mariya ’da şifa arıyor

Irak’ta terör örgütü DAEŞ’in mart ayında düzenlediği kimyasal saldırının en küçük mağdurlarından iki yaşındaki Mariya Fazıl, ’de şifa arıyor

Giriş Tarihi: 22.8.2016
İki yaşındaki Iraklı Türkmen Mariya Ankara’da şifa arıyor
DAEŞ'in 9 Mart'taki saldırısında yaralanan ve 10 Ağustos'ta Polatlı Devlet Hastanesi'ne getirilen Iraklı Türkmenler, kimyasal nın atıldığı gün yaşadıkları korkuyu, maruz kaldıkları maddenin bedenlerinde yarattığı tahribatı ve terör örgütünün bölgedeki zulmünü anlattı. Saldırının üzerinden beş ay geçmesine rağmen DAEŞ'in attığı bombanın Tazehurmatu'daki sivil halkın sağlığına yıkıcı etkisi hala devam ediyor. Kimyasal bomba atıldığında yaralanan 105 Iraklı Türkmen daha önce iki ayrı grup halinde 'ye getirilmişti. Aynı saldırıda yaralanan 38 Iraklı Türkmen de 10 Ağustos'ta 'da tedavi altına alındı. O hastalardan biri, 23 yaşındaki Nurten Celil, DAEŞ'in kimyasal bombasına iki yaşındaki bebeği Maria ile yakalandı.

6 KERE AMELİYAT OLDU
Genç anne, omurilikte ve beyinde fıtıklaşma olarak da bilinen, ileri derecede beyin ve sinir hastalığı olan küçük kızının sağlık durumunun kimyasal gaza maruz kaldıktan sonra daha da kötüleştiğini göz yaşları içinde anlattı. Saldırı sırasında kızıyla evde olduğunu ve çok korktuğunu söyleyen Celil, kızının durumunu "Bomba attılar Taze'ye (Tazehurmatu), herkes zarar gördü. Bebek zaten hastaydı, daha beter etti onu. Belinde delik vardı doğumdan, sonra başında su oldu. Kerkük'te altı kere ameliyat ettik ama fayda etmedi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki yaşındaki Iraklı Türkmen Mariya Ankara’da şifa arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN