Şimdi gözde meslek fotoğrafçılığı

Giriş Tarihi: 23.8.2016
Şimdi gözde meslek düğün fotoğrafçılığı

Fotoğraf sanatçısı Serap Doğanyiğit, son yılların popüler mesleği, kendisinin de uzmanlık alanı fotoğrafçılığının çok özel ve bilinmeyen yanlarını anlattı

Fotoğraf sanatçısı Serap Doğanyiğit ile son zamanların popüler mesleği ve aile fotoğrafçılığını konuştuk. Düğün fotoğrafçılığının çok özel ve bilinmeyen yönlerinden bahseden Doğanyiğit, "Düğün fotoğrafçılığı da sanattır. Düğün fotoğrafı çekerken hiçbir özel anı kaçırmamak ve olabildiğince estetik fotoğraflar çekmek zorundasınız. Ben deklanşöre maddi kaygıyla değil estetik kaygıyla basıyorum. Sanatsal bakış açısına gerek duyulmasaydı ortalama her insan düğün fotoğrafları çekebilirdi" dedi

Biraz kendinizden bahsetmeniz gerekirse düğün fotoğrafçılığına nasıl başladınız?
Küçük yaşlardan itibaren çevremde gördüğüm her şeyin resmini yapmaya istekliydim. İlkokul yıllarımda resim öğretmenimin bu yöndeki yeteneğimi keşfetmesi ve ailemin de desteğiyle görsel sanatlar alanında eğitim almaya karar verdim. 2 sene atölyede resim eğitimi aldıktan sonra fotoğrafçılık eğitimime Üniversitesi Fotoğraf Bölümü'nde devam ettim. Arkadaşlarımın ve yakın çevremdeki kişilerin düğün fotoğraflarını çekiyor web sayfamda paylaşıyordum. Düğün fotoğraflarının yanı sıra hamile, doğum, aile, mezuniyet ve kişiye özel çekimler de yapıyorum. Çalışmalarımı görüp düğün fotoğraflarını çekmemi isteyen çiftlerin artması beni düğün fotoğrafçılığı alanında profesyonelleşmeye yöneltti.

Artık eline her fotoğraf makinesini alan fotoğrafçı. Bu durumda uzman ve iyi bir fotoğraf sanatçısını nasıl anlayacağız?
Dijital fotoğrafın gelişmesi ve akıllı telefonların hayatımıza girmesi fotoğraf çekme işini kolaylaştırıp yaygınlaştırdı. Ancak profesyonel anlamda fotoğrafçılık ilgi ve hobinin ötesinde deneyim gerektiren bir iş. Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz ve iyi fotoğrafçıların çalışmalarını incelerseniz giderek daha iyi fotoğraflar çekersiniz. Fotoğrafçının eğitimi ve mesleki tecrübesini kriter olarak görüyorum. Belgesel fotoğrafçısı Henri Cartier-Bresson'un da dediği gibi ilk 10 bin fotoğraf en kötüsüdür.

Peki iyi bir fotoğrafı nasıl anlarsınız?
Fotoğrafın duygusunu, vermek istediği mesajı anlatabilen, doğru anda, doğru pozlandırılmış fotoğraf iyi fotoğraftır. Bunun yanında zamansız ve kalıcı olmalı, kişide bakma isteği uyandırmalı.

Düğün fotoğrafçılığı bir meslek ve maddi bir kaygısı var. Peki aynı zamanda sanat mıdır?
Evet, düğün fotoğrafçılığı da sanattır. Düğün fotoğrafı çekerken hiçbir özel anı kaçırmamak ve olabildiğince estetik fotoğraflar çekmek zorundasınız. Ben deklanşöre maddi kaygıyla değil estetik kaygıyla basıyorum. Sanatsal bakış açısına gerek duyulmasaydı ortalama her insan düğün fotoğrafları çekebilirdi.

Düğünler çok özel anlardır. Bu özel anları fotoğraflamak nasıl bir duygu?
Her ne kadar işimi yapıyor olsam da o özel anların duygusu beni de sarıyor. Mesela gelinin evden ayrılırken ailesiyle vedalaştığı anlarda benim de gözlerim dolar. Fotoğraf çekmenin yanı sıra yeri geldiğinde gelinin ayakkabısını taşır, yaşanan bir aksaklık varsa onu gidermeye çalışırım. Ben 'Sadece fotoğraf çekerim' demiyorum. Kurmuş olduğumuz samimi iletişim sayesinde düğün sonrasında da çekimini yaptığım çiftlerle arkadaşlığımız devam eder.

Düğünler tekrarı ve telafisi olmayan özel günler. Bunun için nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz? Çalışma tarzınızdan biraz bahseder misiniz? Evet, düğünler tekrarı olmayan özel günlerdir, bu yüzden herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına hazırlıklarımın üzerinden birkaç kez daha kontrol ederek çekime çıkarım. Evlenecek çiftlerin düğün günü stresinin çekimlere yansımaması için ve birkaç farklı mekanda çekim yapabilmek adına daha çok pre-wedding dediğimiz düğün öncesi geniş zamanlı çekimler yapmayı tercih ediyorum. Bazı durumlarda da çiftlerin beklentisi doğrultusunda trash the dress çekimi denilen düğün sonrası gelinlik ve damatlığın kirlenme derdinin olmadığı daha ve eğlenceli çekimler yapıyorum.Tarihi mekanlarda çekim yapmaktan da inanılmaz keyif alıyorum.

Düğün günü stresinden biraz bahseder misiniz?
Fotoğrafçılık açısından bakarsak teknik anlamda bu stresin üstesinden gelebiliyoruz. Ama düğün günü stresli gelinlerde kesin bir aksilik çıkar, çıkıyor da. Mesela bir gelin düğün öncesinde "Bugün yağmur yağar mı acaba ya?" dedi ve yazın ortasında güneşli bir günde yağmur yağdırdı. Rahat ve iyimser olan gelinlerin düğünleri daha sorunsuz geçiyor ve düğünlerinden daha fazla tat alıyorlar.

Son olarak evlenecek çiftlere neler söylemek istersiniz?
Evlilik çiftlerin aşklarının tescillendiği en özel gün ve en güzel haliyle hatırlanmalı, bu yüzden ufak tefek aksaklıkları görmezden gelmelerini neşelerini kaybetmemelerini tavsiye ederim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi gözde meslek düğün fotoğrafçılığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN