Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kullan-at saatler insan sağlığını tehdit ediyor’

malı 10-15 liraya satılan saatlerin sağlığı tehdit ettiğini söyleyen saatçi Boyalı, “Paramız boşa akıyor. Vatandaş dikkatli olsun” dedi

Giriş Tarihi: 25.8.2016
‘Kullan-at saatler insan sağlığını tehdit ediyor’

Başkentte 53 yıldır saat tamirciliği yapan Boyalı, 10-15 liralık "kullan-at" saatlerin hem tüketiciye hem de milli servete zarar verdiğini belirterek, 'den ucuza getirilen ve insan sağlığını tehdit eden bu saatlere karşı dikkatli olunması gerektiğini kaydetti. Yüksek kar düşünen satıcının karşısında tüketicinin çok bilinçli olması tavsiyesinde bulunan Boyalı şunların altını çizdi: "Çok büyük bir firmaya ait bir saatin kapağını açtığımda ideki manzarayı görünce şaşırıyorum. Saatin içindeki mekanizmanın dışarıda satılan 50 liralık bir ekipman olduğunu görüyorum. Paramız boşa gitmesin, milli servet boşa akmasın." Mustafa Çakır Boyalı, 22 yıldır Anafartalar Caddesi Talas Kuyumcular Çarşısı'ndaki 70x50 cm boyutlarındaki tezgahında saat tamirciliğine devam ediyor.

"SAATTE KALİTE DÜŞTÜ"
12 yaşında çırak olarak başladığı saat tamirciliği mesleğini yıllardır ara vermeden sürdürdüğünü ve halen severek yaptığını anlatan Boyalı, ev sahibinden öğrendiği saat tamirciliği mesleğinin geçmişte çok önemli bir meslek olduğunu söyledi. Dijital pil sistemi ile çalışan saatlerin çoğaldığını belirten Boyalı, "Geçmişte, mekanik saatler daha netti, ustalık isteyen işlemleri vardı. Ama şimdiki saatlerde ustalık isteyen bir işlemleri yok artık. Günümüzde saatlerin kalitesi düştü. Artık tamamen dijital olan saatlerin yanı sıra yarı dijital, yarı mekanik saatler de revaçta. Kurmalı ve otomatik saatler çok azaldı. Tamamen pil ile çalışan bir sistem oluşturuldu. Firma getiriyor, 'sat bunu' diyor. Mevsimine, giysisine göre farklı saatler tüketiciye sunuluyor. 10 liraya da saat var" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kullan-at saatler insan sağlığını tehdit ediyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN