Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu da sosyal medya dolandırıcılığı

Dolandırıcılar sosyal medya kullanıcılarını şimdi de farklı bir yoldan hedef aldı. Özellikle kadınları gözüne kestiren sahtekârlar, bankaya para yatırtıp ortadan kayboldular

Bu da sosyal medya dolandırıcılığı
Hayali mağazalarla sahte adres düzenleyen dolandırıcılar, sosyal medya üzerinden onlarca kişiyi dolandırdı. Mağdur vatandaşlar, farklı şehirlerde adrese dayalı gösterilen butiklere akın etti ancak boş sokakla karşılaştılar. 'da dolandırılan onlarca vatandaştan biri olan Doğan (33), savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. "Yıllardır üzerinden alışveriş yapıyorum böylesiyle ilk kez karşılaştım" diyen mağdur çalışan Gökçe Doğan, hem dolandırıldığını hem de hakarete uğradığını söyledi.

"PARAMI ALIP KAYBOLDU"
Doğan, "Çok uzun yıllardır internet üzerinden alışveriş yapıyorum. Instagram'dan da son iki yıldır yapmaya başladım. 'Burcu Uğurlu' diye bir butik sahibinin de reklamını görüp takip etmeye başladım. Birkaç zaman sonra alışveriş için sipariş verdim. Bir elbise aldım, verdiği hesap numarasına parayı yatırdım. 'Ürününüz gelecek' dedi ancak irtibat koptu. Daha sonra ara ara aradım ancak her seferinde farklı bahanelerle oyaladı beni. 'Kayın validem öldü, bacağımı kırdım, eşimle kavga ediyoruz' gibi bahaneler uydurdu. En son aradığımda da 'muhasebecime numaranızı verdim yatıracak paranızı' dedi. Yine yatmayınca aradım bu kez numaramı engellemiş. Dolandırıldığımı o an anladım, hemen sosyal medyadan yorum yaptım; 'Dikkat edin dolandırıcıdır, mağdur olmayın' diye. Ben yazınca farklı kişiler de yazmaya başladı. Onlarca kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı. Bunun ardından oradan da engelledi beni. Sonuç olarak paramı alıp ortadan kayboldu. Mağdurum, suç duyurusunda da bulundum" şeklinde konuştu.

SAHTE ADRESE MAĞDUR AKINI
Ankara'dan kendisine birçok kişinin ulaştığını ve aynı kişi tarafından dolandırıldıklarını söyleyen Doğan, "Yaklaşık 56 bin takipçisi bu kişi ve bunun gibi daha birçok hesap butik adı altında insanları dolandırıyor" dedi. Doğan, "İstanbul'daki bir arkadaşımız vasıtasıyla verilen adrese gittik, ortada butik vs. yok, oradakiler bizim o gün gelen 20'nci kişi olduğumuzu söyledi. Her gün onlarca mağdur aynı sahte adrese geliyormuş. Etraftaki dükkan sahipleri, burada böyle bir butik olmadığını, her gün onlarca kişinin bu adrese aynı mağduriyetle geldiğini söyledi. Burada bu kişi uzun zamandır insanları dolandırıyor ancak hala 'dur' denilmiyor. Aynı hesabı sanat camiasından onlarca ünlü isim takip ediyor. Gidip suç duyurusunda bulundum. Oturduğu yerden dolandırıcılık yapıyor üstelik hala mağdur etmeye de devam ediyor. Ben bu kişinin başkalarını da mağdur etmemesi ve cezasını bulması için elimden geleni yapacağım. Diğer mağdurlar da bu ve bunun gibi dolandırıcılar için suç duyurusunda bulunacak" şeklinde konuştu.

VAKALAR ÇOK ARTTI
İnternet üzerinden defalarca alışveriş yaptığı ancak ilk kez böyle birşeyin başına geldiğini söyleyen Gökçe Doğan, "Instagram'da bu tür vakalar arttı. Kullanıcılar daha dikkatli olmalılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu da sosyal medya dolandırıcılığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN