Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Keyifli yolculuk’ 2017’de başlıyor

Giriş Tarihi: 1.9.2016
‘Keyifli yolculuk’ 2017’de başlıyor

Keçiören Metrosu’nu test eden Başbakan , SABAH ’nın 5 ay önce verdiği Çubuk müjdesini yineledi. Hattın Çubuk’a kadar uzayacağını söyleyen Yıldırım, keyifli yolculuğun yılbaşında başlayacağını dile getirdi

Başbakan Binali , Keçiören Metrosu'nun test sürüşlerinin başlaması dolayısıyla düzenlenen törene katılarak Keçiören Belediyesi önünde halka hitap etti. Keçiören Metrosu'nun bu yılsonunda açılacağını belirten Başbakan Yıldırım, SABAH 'nın geçtiğimiz mart ayında manşetten verdiği müjdeyi yineleyerek Keçiören metrosunun Çubuk'a kadar 27 km, Atatürk Kültür 'nden de Kızılay Meydanı'na kadar 3,5 km uzatılacağını söyledi. Yıllardır dillere destan olan Keçiören Metrosu'nun bitmesine bir adım kaldığını belirten Yıldırım, metro inşaatının yıllar önce başladığını, o dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Keçiören, Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent metrolarının inşaatlarına başladığını dile getirdi. Yıldırım, şöyle devam etti: "Tabii bir belediye için bunlar büyük işler, büyük paralar. Bir miktar yaptı, sonra işi üzerimize yıktı. Ben o zaman bakandım. O zaman Cumhurbaşkanımız, 'Artık bu metroları bir an önce bitirelim, Ankara'yı, Ankaralıları rahatlatalım' dedi. Önce Kızılay-Çayyolu, Sincan-Batıkent'i şimdi de Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi'ni önümüzdeki bir iki ay içerisinde inşallah, Bakan 'Sağlam yapalım sene sonu' diyor. Ne dedik? Keçiören Metrosu bu yılsonunda bitecek. Yıldırım sözü."

"BAŞKA SLOGAN BULSUNLAR"
Gazetede gördüğü bir haberi aktaran Yıldırım, "Diyor ki 'Sevgilim, aşkımız hiç bitmesin sürsün, Keçiören Metrosu gibi olsun. Hiç bitmesin sürsün.' Şimdi bu gençler, tabii üzülmesinler başka bir slogan bulsunlar. Keçiören Metrosu artık bitiyor ama onların aşkları bitmesin, sevgileri devam etsin. Bittiği gibi, şimdi burada da bitmiyor. Buradan 27 kilometre Çubuk'a kadar da metroyu uzatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Atatürk Kültür Merkezi'nden de Kızılay Meydanı'na kadar 3,5 kilometre daha ilave yapıyoruz. Başkanın kısa gününün ticareti. Onu da bugün kopardı. Hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Toplam hat 64 kilometre olacak
Keçiören Metrosu bittiğinde Ankara'da raylı sistemin 64 kilometreye ulaşacağını vurgulayan Başbakan Yıldırım, "50'den fazla 60'a yakın durak... Artık Keçiören'den Ankara'nın merkezine gitmek çile olmaktan çıkacak. Keyifle, 15-16 dakikada Ankara'nın merkezindesiniz. Trafik yok, sıcak yok, eziyet yok, keyif var. Ankara'ya da bu yakışır, sizlere de bu yakışır. Sizler değil misiniz 15 Temmuz'da da hainlere karşı dimdik duran. Keçiören, size de bu yakışır" dedi. AK Parti'nin 15 yıla, sayılamayacak kadar büyük hizmetleri sığdırdığını söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti: "Çünkü bu iktidarın başında liderimiz, partimizin kurucusu Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan var. O'nun ortaya koyduğu dirayet, vizyon ve O'nun ekibi olarak bizler ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. İşte görüyorsunuz, burası muazzam bir park haline geliyor, buradaki dere ıslah ediliyor" dedi.

'Şantiyeler silsilesi var'
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, metroyu hizmete sunmak için herkesin gece-gündüz çalıştığını ifade etti. Metro inşaatında, dışarıdan sadece istasyonların girişinin gözüktüğünü anlatan Bakan Arslan, "Sadece istasyonların girişi gözüktüğü için küçük bir iş yapılıyor zannedebilirsiniz, ama şunu biliniz ki Atatürk Kültür Merkezi'nden başlayarak Gazino'ya kadar olan 9 durakta, 9 kilometre boyunca çift tüp, yer altında adeta bir şantiyeler silsilesi var. Bittiğinde hep beraber kullanacağız ve keyfine varacağız. Buradan Ankara'nın merkezine, Atatürk Kültür Merkezi'ne, Kızılay'a gitmek eziyet vermekten çıkacak" değerlendirmesinde bulundu.

İlk durak 'Şehitler İstasyonu'
Keçiören Metrosu'nun, ulaşım sorununu kökünden halledeceğini vurgulayan Yıldırım, söz konusu metro hattında birkaç ay test sürüşleri yapılacağını ve yıl başında da yolculu seyahatlerin başlayacağını kaydetti. Başbakan Yıldırım, yolları bölerken, hayatları ve Türkiye'yi birleştirdiklerini, kuzeyle güneyi, doğuyla batıyı kardeş yaptıklarını aktardı. Başbakan Yıldırım, Keçiören metro hattında 9 istasyonun bulunduğunu ve başlangıç istasyonunun da "Gazino İstasyonu" isimli bir istasyon olduğunu belirtti. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i yanına çağıran Yıldırım, bir teklifinin olduğunu söyledi. Keçiören Metrosu'nun başlangıç istasyonuna "Şehitler İstasyonu" adını verdiklerini belirten Yıldırım, "Keçiören'de şehitlerin adını yaşatıyoruz. Artık 'Şehitler İstasyonu' Keçiören Metrosu'nun başlangıç istasyonudur" diye konuştu.

İki saatte Sivas hayal değil
Ankara'nın hızlı tren merkezi olacağını ve uzay üssü gibi bir gar binası yaptıklarını belirten Yıldırım, yeni gar binasının tamamlanmak üzere olduğunu dile getirdi. Ankara'dan, İstanbul, Eskişehir, Bilecik ve Konya'ya hızlı trenle gidilebildiğini hatırlatan Yıldırım, 2019'da Sivas'a, Yozgat'a, Kırıkkale'ye hızlı trenle gidilebileceğini ve 2 saatte Sivas'a ulaşılabileceğini bildirdi. İzmir, Bursa, Kayseri'ye de gidilebileceğini aktaran Yıldırım, 15 büyük şehri Ankara'ya hızlı trenle bağlayacaklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Keyifli yolculuk’ 2017’de başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN