Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çubuk’ta yaylacıların kurbanlıkları yok sattı

Giriş Tarihi: 2.9.2016
Çubuk’ta yaylacıların kurbanlıkları yok sattı

Çubuk’ta büyükbaş ve küçükbaş hayvan besleyen yaylacılar, satılığa çıdıkları kurbanlıkların neredeyse tamamına yakınını, bayrama yaklaşık iki hafta olmasına rağmen tüketti

Çubuk'ta bin 800 metre rakımlı Aydos Yaylası'nda geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar, bu yıl kurbanlıklarını erken satmanın mutluluğunu yaşıyor. Yaylalardan mahallelere getirilen kurbanlıkların yüzde 95'i bayrama yaklaşık iki hafta olmasına rağmen alıcı buldu. Hem erken satmanın hem de bol etmenin mutluluğunu yaşayan yaylacılar, şimdiden gelecek yılın planlarını yapmaya başladı.

"ETLERİ DA HA LEZZETLİ "

Yukarı Çavundur Mahallesi Muhtarı Ahmet Kuru, yaptığı açıklamada, mahallelerinde satılan kurbanlıkların tercih edilmesinin, yaylalarda doğal otlarla beslenmesinden ve etlerinin daha lezzetli olmasından kaynaklandığını söyledi. Kuru, mahallelerinde 5 binin üzerinde küçükbaş, 3 binin üzerinde de büyükbaş hayvan olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Buradaki hayvanlar organik olarak doğadan beslenerek yetişiyor. Kurbanlık besleyen vatandaşlarımız bayrama bir ay kala buradan hayvanlarını mahalledeki ahırlarına indiriyor ve orada satışa sunuyorlar. Bu yıl kurbanlıkların hemen hemen yüzde 95'i şimdiden satıldı. Buradaki kurbanlıkların yoğun şekilde tercih edilmesinin nedeni, artık vatandaşların etini yedikleri hayvanların doğal olarak beslenmesini tercih etmeleridir. Gördüğünüz gibi ağustos ayında olmamıza rağmen yaylalarımız çok soğuk ve halen yeşil otumuz mevcut. Kurbanlık satışları bu yıl mahalle sakinlerimizin yüzünü güldürdü."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çubuk’ta yaylacıların kurbanlıkları yok sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN