Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Akıncı’ya sanayi üssü kurulabilir

OSTİM-2 için bekleyen firmaların “Akıncı Üssü”nü sorduklarını belirten Ostim OSB Bölge Müdürü Arıcı, “Akıncı Üssü, projenin gerçekleşmesi halinde TAİ’nin Uzay Havacılık Sanayisi’ne yakın olması sebebiyle tam bir sanayi havzasına dönüşür” dedi

Giriş Tarihi: 12.9.2016
‘Akıncı’ya sanayi üssü kurulabilir
Ostim OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, yaklaşık 4 yıl önce OSTİM'deki firmaların talebi doğrultusunda bu firmaları taşıyacakları bir bölge kurulması konusunda çalışmalara başladıklarını hatırlattı. Arıcı, "250 firmamızın resmi talebi doğrultusunda hem ASO Baş- kanımızla, hem valimizle hem de Bilim, Sanayi ve Bakanımızla görüşmelerde bulunduk. Bakanlıkla birlikte yer seçim komisyonları toplandı. Yer konusunda bir noktaya kadar geldik ama maalesef projemizin yatırımcısı olmasına rağmen, 250 tane firmanın, 'Buraya yatırım yapacağım' diye resmi talebi olmasına rağmen olmadı. 'Bu arsa size problemli gibi gözüküyor, biraz daha bekleyelim alternatif yerler bulalım' dediler. Öyle denilince de biz demoralize olduk. Ama bakanlığın çalışmamızı değerli bulduğunu ve sonlandırmamamız gerektiğini belirterek alternatif yerler bakalım, projeyi gerçekleştirelim demesi üzerine de projeyi uykuya alarak beklemeye geçtik" dedi.

"FİRMALAR AKINCI'YI SORUYOR"
Son dönemdeki gelişmelerle birlikte gündeme gelen Akıncı Üssü'nün taşınmasıyla ilgili birçok firmaların gelip "Orada ciddi bir alan var, oraya OSTİM-2 olabilir mi?" diye sorduklarını belirten Arıcı, "Tabii bizim firmalarımız basındaki haberleri görünce ve duyunca yatırım yapmak isteyen sanayiciler OSTİM-2'nin oraya taşınabilme ihtimalini tartışmak üzere gündeme getirdiler. Biz de bunu ASO Başkanına da söyledik, o da 'olabilir' dedi. Hassas bir konu olduğundan ve yanlış anlaşılma olabileceği ihtimaliyle bunları bir şekilde dile getirmedik. Ama en azından bu bize şunu gösteriyor. OSTİM- 2 projesi halen var, yatırımcılar bekliyor ve yer arayışlarına devam ediyor. Hatta bakanlık da yer arıyor" diye konuştu.

"SANAYİ HAVZASI OLUR"
Yer bulunması halinde yüksek teknoloji kullanan, katma değer yaratan 250 firmanın hemen yatırım yapabilecek düzeyde olduğunun altını çizen Arıcı, "Bizim projemiz hazır. Yani bize yer tahsis edilmesi, bize bir yer verilmesi demek bu projenin çok kısa sürede gerçekleşeceği anlamına geliyor. OSTİM-2 Akıncılara taşınması halinde, TAİ'nin (Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii) yapmış olduğu Uzay Havacılık İhtisas Organize Sanayi'sine çok yakın olması sebebiyle orası tam bir sanayi havzasına dönüşür. Oradaki sanayide buradan giden güçlü firmalar sayesinde daha da güçlenir. Orası inanılmaz bir alana dönüşür" şeklinde konuştu.

Lokasyon olarak Ostim'e yakın
OSTİM'in çevresindeki İvedik ve konutlar sebebiyle fiziken genişleyemediğini ifade eden Arıcı, "Firmalarımız uzağa gitmektense her şeyin çok kolay tedarik edilebileceği ve buradaki malzemeye, hizmete çok kolay, rahat bir şekilde ulaşılabilecekleri Akıncı gibi OSTİM'e yakın bir yer istiyorlar. Firmalarımız bu bölgeden çok uzaklaşmak istemiyor. Sen şuraya git demeyle de olmuyor, firmaların istemesi, insanların kabullenmesi lazım. OSTİM-2 için de çok alternatif yer üretemedik ama proje için yatırımcı halen var ve yer arıyoruz" dedi. Sanayiciler tarafından, OSTİM-2'nin kurulması durumunda kurulacak fabrikalarla en az 30 bin kişinin iş sahibi olacağı belirtiliyor. Yüzde 99'u yurtdışı ile çalışan firmalardan oluşacak. OSTİM-2'nin ülke ihracatına yılda 1 milyar TL katkı sağlayacağı ifade ediliyor.

Farklı projeler gündemde
Büyükşehir ve Kazan belediyeleri de Akıncı Üssü için çeşitli proje tekliflerinde bulunmuştu. Büyükşehir Belediyesi, üssün Şehitler Parkı olarak değerlendirilmesini isterken, Kazan'ın TAİ'yle birlikte Uzay Havacılık üssü haline gelmesi için çaba gösteren Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, bu yöndeki taleplerini hükümete ilettiklerini ifade etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Akıncı’ya sanayi üssü kurulabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN