Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara’da konuşulacak

Sağlık Ankara’da konuşulacak

Ankara ekimde zirvesine ev sahipliği yapacak. HHB Expo Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç, Health Sumex’in detaylarını anlattı

Bakanlığı ve pek çok kurum tarafından desteklenen Health Sumex 19, 20 ve 21 Ekim tarihlerinde başkent Ankara'daki JW Marriot Otel'de düzenlenecek.
Öncelikle kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?
Londra City Üniversitesi'nde Uluslararası Marketing okuduktan sonra Turizm Otelcilik alanında master yaptım. Londra'da Uluslararası fuarcılık konusunda yetkinleştikten sonra İstanbul'a döndüm ve CNR'de Uluslararası Fuar Koordinatörü olarak çalışmaya başladım. Daha sonrasında Ankara'da HHB Fuarcılık şirketini kurdum. HHB Fuarcılık olarak, 10 yıllık profesyonel deneyimli ve etkili kadromuzla birlikte ulusal ve uluslararası fuar, kongre ve seminer organizasyonlarını yapmaktayız. Esasında ana uzmanlık alanımız fuarcılık. Fuarcılıkda, sektörde öncü, etkin ve faydalı fuarları düzenleyerek, katılımcı memnuniyetini en üst düzeyde tutup, katılımcılarımıza yurt içinde ve yurt dışında çözümler sunarken, diğer taraftan değişimleri takip ederek, yerli ve yabancı iş ortaklarını değişik projelerle bir araya getirerek, katılımcılarımızı uluslararası platformda lider yapmak misyonuyla önder bir kuruluş olma hedefiyle hızlı adımlarla ilerliyoruz.
Türkiye'de Sağlık Turizminin son yıllardaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
sağlık turizminde emin adımlarla ilerliyor. Şu an kendi destinasyonu içerisinde ilk 5'de yer alıyor, Avrupalı sağlık turistinin ilk tercihi ve bu ilgi giderek artıyor. Bu ülkemizde yapılan sağlık yatırımlarının bir neticesi. 2023 hedefleri kapsamında sağlığa yaptığı yatırımlar sayesinde Avrupalıların gözdesi haline geldi. Başarılı Tıp insanları, gelişmiş teknolojiye sahip hastaneleri ile Türkiye şu an da gelişmekte olan en önemli sağlık turizmi bölgesi. Biz de Health Sumex ile bu başarıyı tüm dünya ülkelerine göstermeyi hedefliyoruz.

Sadece sağlık turizmi değil...
Sağlık Turizmi Türkiye'nin ilerlemesine sizce nasıl bir katkı sağlayacaktır?
Son 15 yıllık süre içerisinde sağlık alanında çok ciddi çalışmalar yapıldı. Bunların sonucunda Türkiye kendini sağlık alanında kanıtladı. Ancak Türkiye sağlık turizmi merkezi olduğu takdirde yatırımlar artacak ve daha deneyimli bir ekip oluşmuş olacak. Bunun yanı sıra ülkeye gelen turist sayısı artacak gelen bu turistler diğer turizm alanlarına da katkı sağlamış olacak. Örneğin Ankara'ya gelen bir sağlık turisti Karadeniz'e gidip doğa turizmini görecek ya da Efes'i ziyaret ederek tarih turizminden faydalanacak. Yani sonuç olarak sağlık turizmi Türkiye'ye sadece kendi alanında değil diğer alanlarda da katkı sağlayacak.

Türkiye daha çok tercih ediliyor
Türkiye Sağlık Turizminde ziyaretçilere ne gibi avantajlar sağlıyor?
En temelde başarılı, gelişmiş, rahat bir sağlık hizmeti sağlıyor. Aldıkları sağlık hizmetini çok daha uygun fiyata alıyorlar. Bu çok önemli bir nokta bu nedenle aynı kalitede hizmet veren bölgelere oranla Türkiye daha çok tercih ediliyor. Bunların yanı sıra ise; Türkiye tarih ve doğa turizmi alanında da önemli bir noktada gelen sağlık turisti hem tedavi oluyor hem de tarihi güzellikleri, doğal güzellikleri görebiliyor. Bu kolay kolay ele geçebilecek bir lüks değil. Düşünsenize tedavi için Ankara'ya gelen bir turist Ege bölgesine gidip Efes'i gezebilir Karadeniz'e gidip yayları görebilir ya da Peri Bacaları'nda güneşin doğuşunu seyreder.

Sektörler birlikte büyüyecek
Sağlık Turizmi neleri kapsıyor? Kimler bu gelişimden faydalanacak?
Sağlık Turizmini 3 ana başlığa ayırmamız mümkün; Medikal Turizm, Geriatri ve Engelli Turizmi, Termal Turizm. Bu üç önemli alanın kendi içlerinde ayrı uzmanlıkları ayrı alanlara ihtiyaçları var. Ancak temel olarak seyahat acentaları, oteller ve hastaneler bu gelişimden en fazla faydalanacak alanlar. Yani sağlık turizminin gelişmesi Türkiye ile birlikte hem bu 3 önemli ayağın gelişmesini sağlayacak, bunu yanı sıra gelişen bu alanlar sağlık turizmini gelişmesi sağlayacak, birbirlerini büyütüp geliştirecekler.
Medikal Turizm için yeterince hastane ve yetişmiş personelimiz sizce mevcut mu?
Türkiye'nin yetişmiş ve bu yükü rahatlıkla karşılayacak personel alt yapısı mevcut.

Bizi tercih ediyorlar
Sağlık turistleri ülkemizi en çok hangi tedaviler için ziyaret ediyor?
Aslında bunun ayrımını yapmak biraz güç çünkü gelen turistler estetik operasyonlar gibi görünüşe yönelik operasyonlar içinde geliyorlar, onkoloji gibi hayati önem taşıyan konularda da Türkiye'yi tercih ediyorlar. Bu konuda Türkiye'nin gerçekten gelişmiş bir çizgisi var. Almanya'da göz doktorlarının cesaret edemediği önemli göz ameliyatları içinde sağlık turistleri Türkiye'yi tercih ediyor.

"Fuara 20 ülkeden 3 bin kişi katılacak"
Bu sene Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarını gerçekleştireceksiniz. Bize bu fuardan biraz bahsedebilir misiniz?
Öncelikle şunu belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Health Sumex, Sağlık Bakanlığı'nın bu yıl himayesine aldığı tek fuar... Aynı zamanda Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı olmak üzere beş bakanlığımız tarafından da desteklenmektedir. Bu bakanlıkların dışında, Health Sumex 2016 yaklaşık 30 kurum, kuruluş ve sektörün en önemli derneklerinin katkılarıyla 19-20-21 Ekim 2016 tarihlerinde JW Marriott Ankara'da gerçekleşecektir. 19-20-21 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan dünya sağlık turizmi sektörünün önemli kurum ve profesyonellerinin bir araya gelecek. Fuara ayrıca; hastane sahipleri ve yöneticileri, hastane öğretim üyeleri ve doktorları, teknisyenleri ve hemşireler, sağlık turizmi çalışanları, Tıp profesyonelleri, sağlıklı yaşam işletmecileri, termal otel tesisleri sahipleri ve yöneticileri, ulusal ve uluslararası sağlık turizmi, termal turizm, spa ve welness turizmi, tur şirketleri profesyonelleri, sektörel dernek ve sivil toplum kuruluş yetkileri, yaşlı bakım merkezleri yatırımcıları ve yetkilileri, medikal teknoloji üretici ve ithalatçıları ve diğer sağlık sektörü karar vericilerinden oluşan yurt içi ve yurt dışı olmak üzere; 20 ülkeden 3 bin kişinin üzerinde uzman ve sektör temsilcisinin katılımı beklenmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Ankara’da konuşulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN