Dosya ve diplomalar hükümlülerden

Ceza İnfaz Kurumu’ndaki matbaada çalışan hükümlüler, mahkeme ve savcılıklarda kullanılan dosyaların yanı sıra üniversite diploması ile pek çok kamu kurumunun evrakını basıyor

Giriş Tarihi: 16.9.2016
Dosya ve diplomalar hükümlülerden

Ceza İnfaz Kurumundaki matbaada çalışan 110 hükümlü, mahkeme ve savcılıklarda kullanılan dosyalar, üniversite diploması ve birçok kamu kurumunun evrakının basımını yapıyor. Adalet Bakanlığı Yurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer, 1997'de kurulan iş yurtlarında 180 farklı alanda hükümlülere meslek eğitimi verildiğini ifade etti. Meslek sahibi olmayanların meslek edinmelerini sağlamak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda kurulan matbaada hükümlülere eğitimler verildiğini dile getiren Kamer, söz konusu matbaanın örnek tesislerden birisi olduğunu söyledi.

YILDA 2.5 MİLYON DOSYA
Yaklaşık 4 bin metrekare alanda kurulu matbaada Adalet, Maliye, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumlarının evrakının basıldığını anlatan Kamer, "Cumhuriyet savcılıkları ve mahkemeler tarafından kullanılan dosyalar bünyemizdeki matbaada basılmaktadır. Yılda yaklaşık 2,5 milyon dosya bu konuda eğitim almış hükümlüler tarafından basılmakta, Türkiye genelindeki savcılıklara ve mahkemelere gönderilmektedir" bilgisini aktardı. Kurumlarına bağlı matbaada Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün gazete ile dergilerinin de basıldığını ifade eden Kamer, Gazi Üniversitesi'nin diplomalarının da hükümlüler tarafından hazırlandığını kaydetti. Kamer, ilgili bilgisayar programları ve matbaa makineleri konusunda eğitimler alan hükümlülerin daha sonra üretime katılmalarının sağlandığını belirtti. İş yurtlarında geçen yıl 47 bin hükümlü ve tutuklunun sigortalı olarak çalıştığını hatırlatan Kamer, çalıştıkları süre içinde hükümlülerin maaş aldıklarını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dosya ve diplomalar hükümlülerden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN