Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Gençlerde kalp krizi oranı arttı’

Dr. Sarıçam, gençlerde strese bağlı kalp krizi oranlarının attığını söyledi

‘Gençlerde kalp krizi oranı arttı’
Çağın hastalığı olan stres, en fazla gençleri tehdit ediyor. Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Sarıçam, "Hemen her yaştan insanda görülen çeşitli hastalıkların sebebi maalesef stres kaynaklı. Son zamanlarda özellikle gençlerde strese bağlı kalp krizi oranları artmış durumdu" dedi. Stresin günümüz insanının karşılaştığı en önemli sorun olduğuna dikkat çeken Sarıçam, "Patolojik (anormal) stres insan vücudunda birçok organda değişik etkiler oluşturuyor. Örneğin, baş ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı, mide ağrısı, nedensiz yorgunluk, sıkıntılı uyuma, endişe, depresyon, çarpıntı. Stresten etkilenen organ kalp ve damar sistemi olursa yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor" dedi.

"BAŞ ETMEK MÜMKÜN"
Stresle baş etmenin mümkün olduğunun altını çizen Sarıçam, "Mümkünse stres ortamından uzaklaşın. İçinizden 10'a kadar sayarak bekleyin. 3-5 defa derin alma yavaş verme şeklinde nefes egzersizi yapınız. Araçta iseniz sakin yol güzergâhına geçin, Bir gül, çiçek koklayın. Suyla yüzünüzü yavaşça yıkayın ve derin nefes alam egzersizi yapın, dua edin, meditasyon yapın" diye konuştu.

GÜNLÜK STRESLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN
Sarıçam, stresle başa çıkmada en iyi yöntemin meditasyon, yoga ve nefes egzersizi olduğunu söyledi. Sarıçam, "Her gün 15-30 dakika özellikle sabah erken ya da öğle aralarında yapılmasında fayda vardır. Rahat bir sandalyeye oturun, başınızı hafif geriye atın, mümkünse ışığı azaltın. Gözlerinizi kapatın, kendiniz deniz kenarı, bir ormanda ağaç altında ya da doğada hoşunuza giden bir yere olduğunuzu hayal edin. Derin nefes alıp, ağızdan yavaşça verin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Gençlerde kalp krizi oranı arttı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN