Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış gelmeden önce bacaları temizletin

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi “Kış gelmeden bacalarınızı temizletin. Baca temizliği ihmale gelmez” dedi

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Kış gelmeden önce bacaları temizletin
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, başkentlilere kış gelmeden bacalarını temizletmelerini önerdi. Isıtma araçlarının daha yoğun olarak kullanıldığı kış aylarında meydana gelen baca tutuşmasının çok sayıda yangına neden olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, "Baca temizliği ihmale gelmez. Bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın" dedi. Baca tutuşması sonucu çıkan yangınlarının çoğunlukla alt katlarında lokanta, pastane, gibi işyerleri bulunan binalarda meydana geldiğine çeken Sipahi, şu uyarılarda bulundu: "Bacalar, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı katına kadar yükselen kanallardır. Bu kanallar içerisinde oluşan yağ atıkları, zift ve kurumlaşmalar, gerek sobaların, gerekse ticari işletmelerdeki ocakların yakılması sonucu tutuşarak alev alıyor ve baca yangınlarına neden oluyor. Vatandaşlarımızın basit gördüğü ve ihmal ettiği bu tabakalar, baca içerisinde bir ürünü gibi tehlike oluşturuyor. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca yayılan alev çatıya kadar ulaşıyor. Küçücük bir alev, büyük bir yangına sebep oluyor."

UZMANINA YAPTIRIN
Vatandaşların kendi usulleriyle bacaya bir şey dökerek, yakarak, içerisine bir ağırlık sallandırarak bacayı açmaya çalıştıklarını, bu yöntemlerin yanlış olduğunu bildiren Sipahi, böyle davranmaların baca duvarının yıkılması ve tahribi gibi sonuçlarla daha pahalı masraflarına neden olduğu uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış gelmeden önce bacaları temizletin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN