Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Her eve ve aş!

Giriş Tarihi: 20.9.2016

Hükümet, ülkede kaos yaratmaya çalışan teröre inat ekonomik istikrar için tüm imkanları seferber ediyor… İç piyasa, üretim, yatırım, istihdamı canlandırmak için teşvikler güncelleniyor. Darbe girimi sonrası kamuda insan kaynakları da yeniden yapılandırılıyor. Boşalan kadrolara yönelik güvenlik boyutu öncelikli olmak üzere kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Birçok kurumda atamalar, başvurular sürüyor.
Hükümet, her yıl bir milyon gence iş sözünü tutmak için de yeni fırsatlar sunuyor.
Meslek kursları, eğitim programları çeşitlendiriliyor.
Türkiye İş Kurumu bu yıl yaklaşık 600 bin kişiyi işe yerleştirmiş durumda.
Organize endüstri ve sanayi bölgelerindeki yatırımlarla 800 bin yeni istihdam hedefleniyor. Böylece yılda bir milyon iş hedefi de aşılmış olacak. Önemli bir istihdam kapısı olan toplum yararına programların da kapsamı genişliyor.
Bu programlardan yararlananların sayısı da 1 milyona ulaştı. Hiçbir geliri olmayan, sosyal yardım almayan, işsiz olan kitlelerin işgücü piyasasından kopması da önlenmiş oluyor.

***

Yeni dönemde yol bakımı, okul temizliği, ağaç dikimi gibi toplum yararına işlerde çalıştırılan dezavantajlı kesime yönelik iş alanlarının kapsamı da genişletiliyor. İşgücü piyasasına girişi en zor olan gruplar kategorize edilerek zorluk seviyesine göre artan oranda uygulanacak. Hedef kitle istihdamda kaldığı süre uzadıkça artan oranlı teşvik verilecek. Özel sektörün geçici olarak işe aldığı gruplara haftada en az bir gün iş başı eğitimi, meslek kursu verilerek nitelik kazanmaları sağlanıyor. Toplum yararına işlerde çalışabilmek için Kurum'a kayıtlı olunması, emekli, dul, malul aylığı almamak gerekiyor.
Katılanlara net asgari ücret ödeniyor.

***

İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin yaklaşık yarısı işe yerleştirilirken, bunların üçte birini de kadınlar oluşturuyor. Gençlerin yüzde 60'ı 3-4 ay gibi kısa sürede işe yerleştiriliyor.
Organize sanayi bölgelerinin etkinliğinin artırılması ve daha fazla istihdam yaratılması için de çalışma yapılıyor. Bu yılın sonuna kadar sanayi bölgelerindeki yatırımların tamamlanmasıyla birlikte ek 500 bine yakın yeni istihdam yaratılacak. Mevcut organize sanayi bölgelerinde 1.6 milyon kişi istihdam ediliyor. Sanayi ve üretim bölgelerindeki tüm parsellerin üretime geçmesiyle birlikte bu sayının 2.5 milyona ulaşması hedefleniyor. Hadi hayırlısı!
Güven ve istikrara dayalı ekonomi programı ile Türkiye bütün hedeflerini rahatça omuzlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Her eve iş ve aş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN