Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin kültürel haritasını çiziyoruz”

TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan, küreselleşen dünyada, öz kimliğin, kültürel ve manevi değerlerin devamını temin etmek amacında olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 21.9.2016
“Türkiye’nin kültürel haritasını çiziyoruz”
Yazarlar Birliği (TYB) Şeref Başkanı D.Mehmet Doğan, 38 yıldır faaliyetlerini sürdüren birliğin, 1984'ten beri aksatmadan yapılan yıllık çalışmasıyla 'nin kültürel haritasını çizdiğini söyledi. TYB'nin yeni dönem çalışmalarına ilişkin açıklamada bulunan Doğan, kültürel birikimin, hayatı baştan sona şekillendirdiğini belirterek, kültür alt yapısı olmadan siyaset ve ekonominin eksik kalacağını dile getirdi. Mehmet Doğan, TYB'nin "siyaset üstü" ve demokratik yapıya sahip bir birlik olduğunu aktararak, "'de ekonomi, siyaset ön planda ve kültürel alan geri plana düştü ama biliyoruz ki siyaset ve ekonomiyi temelde besleyen, kültürdür. Bugünün siyasetçi ve devlet adamlarının hepsi kültürel alandan beslenmişlerdir" diye konuştu.

"2018'DE 40 YASINDA"
Kültürel alanın ihmalinin olumsuz sonuçlar doğuracağının altını çizen Doğan, şunları kaydetti: "TYB 2018'de 40. yılını kutlayacak. 38 yıldır TYB sürekli faaliyet yapan bir kuruluş oldu ve pek çok faaliyetinin geçmişi 30 yılı geçmiş durumda. 1984'ten beri aksatmadan yaptığımız yıllık çalışmamızla Türkiye'nin kültürel haritasını çiziyoruz. Devlet adamlarımız en etkili sözlerini, büyük şair ve yazarlarımızın şiirleri ve metinleri eşliğinde söylüyorlar. Halk ile diyalog kurulması gerektiğinde büyük edebiyatçı ve şairlerimizin metinlerini okumak ihtiyacını hissediyorlar." "Edebiyatçılarımız sadece geçmişte yaşayan insanlar değil. Bugün de önemli şairlerimiz, yazarlarımız var ve bu alanı ihmal etmememiz gerekiyor" ifadelerini kullanan Doğan, birliğin Türkiye genelinde hizmet verdiğini kaydetti. Doğan, "TYB, küreselleşen dünyada, öz kimliğimizin, kültürel ve manevi değerlerimizin nesiller boyu devamını temin etmek amacındadır" dedi. Doğan, "6 yıldır devam eden 'Edebiyat Mevsimi' İstanbul'da, 12 yıldır 'Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği' Konya'da, üçüncüsü gerçekleşen 'Kar Şiirleri Şöleni' ise Erzurum'da yapılmaya devam ediyor. Kalıcı hizmetlerimiz arasında sayabileceğimiz, 'Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı' ile 'Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları' ödülleri TYB'nin her yıl gerçekleştirdiği kurumsallaşan önemli ödüllendirmelerimizden" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Türkiye’nin kültürel haritasını çiziyoruz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN