Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve Yavaş’a ’den ret geldi

Giriş Tarihi: 26.9.2016
CHP ve Yavaş’a AİHM’den ret geldi

, ve Mansur Yavaş’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin yaptıkları başvuruyu reddetti. Kararın ardından tweet atan Başkan Gökçek, Yavaş’ın FETÖ tarafından aday gösterildiğini iddia etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (), ve Yavaş'ın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi talebinin reddine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Anayasa Mahkemesi kararlarının hakkaniyete uygun olmadığından adil yargılama haklarının ihlal edildiği iddiasıyla yaptığı başvuruyu görüştü. AİHM verdiği kararda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili ihlal iddialarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) kapsamında olan hak ve özgürlüklerin koruma alanı dışında kaldığını belirtti. Kararda, yargılamayla ilgili sürecin siyasi haklarla ilgili olduğuna, sözleşmenin 6'ncı maddesinde ifade edilen adil yargılama hakkı kapsamındaki medeni haklarla ilgili olmadığına işaret edildi. Başvurucuların serbest seçim hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddialarıyla ilgili ise AİHM, söz konusu düzenlemenin sözleşmede yasama organının seçimine ilişkin olduğunu bildirdi.

KABUL EDİLEMEZ
Belediye başkanlığı gibi mahalli idarelerin ise yasama organının parçasını oluşturmadığına dikkati çeken AİHM, birçok ülkede mahalli otoritelere verilen düzenleme yapma ve yönetmelik çıkarma yetkisinin söz konusu yasama yetkisinden ayrı tutulması gerektiğini kaydetti. Öte yandan AİHM, Türkiye'deki belediyelerin mahalli hizmetlerin düzenlenmesine ve sağlanmasına ilişkin idari nitelikteki yetkilere haiz olduğunu ve belediyelerin anayasal anlamda yasama yetkilerinin bulunmadığını vurguladı. Kararın ardından açıklama yapan Başkan Gökçek, "FETÖ'nün telkiniyle CHP'den Ankara Büyükşehir'e aday yapılan Mansur Yavaş ve CHP'nin AİHM'e yaptığı itiraz reddedildi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP ve Yavaş’a AİHM’den ret geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN