YUSUF YALKIN: Yeni stadın ayak sesleri!

Giriş Tarihi: 28.9.2016
Gençlik ve Spor Bakanı A. Çağatay Kılıç'ın Sabah 'ya yaptığı açıklamalar son derece ilginç. Ankara'ya yapılacak stadın ayak seslerini duyuyorsunuz adeta. Bugün bu konuya değineceğiz.
-Ankara'ya yeni bir stat gerekli miydi?
-Çok gerekliydi. Hatta geç bile kalındı denilebilir. Zaten Sayın Bakan da bunu vurguluyor; biraz gecikti diyor. Haklı gerekçeleri var tabi. Biliyorsunuz stat işi uzun süredir gündemde. Ancak, yer konusu hep tartışmaya neden oldu. Başka bir proje ile uğraşıldı. Bu da kaybına neden oldu. Ama görüyorum ki, şu an büyük bir kararlılıkla 19 Mayıs Stadı'nın yerine yeni ve çok modern bir stat inşa edilecek. Başkent'in böyle görkemli bir stada gereksinimi vardı.
-Yeri konusunda görüşünüz nedir?
-Net ifade edeyim şehrin dışına yapılacak bir stada seyirci gitmez. Çünkü, Ankara'daki seyirci profili biraz farklı. Keyiflerine düşkün bir yapıları var. Öyle iki üç vasıta değiştirip gitmezler maçlara. Bu nedenle 19 Mayıs Spor Kompleksi en uygun alan. Çok isabetli bir karar oldu bu. Umarım yapımı çok uzun sürmez. Çünkü kompleksin içinde halen faaliyet gösteren bir çok salon ve tesis var. İl Spor Müdürlüğü binası ve Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Ankara Şubesi burada. İnşaat sürerken bu kurumlara geçici yerlerin mutlaka verilmesi lazım. Tahmin ediyorum bu konu üzerinde de bir çözüm planı düşünülüyordur.
-Şimdi biraz farklı şeylere açıklık getirmenizi istiyorum. Yeni stat Ankara'da a yeni bir soluk getirir mi?
-Gerçekçi olalım. Stat bir mekandır. Futbol orada oynanır ama oynayanlar futbolculardır; takımdır. Ankara'nın yeni bir futbol ruhuna ihtiyacı var. Osmanlıspor'un hafif bir kıpırdanışı bile futbol seyircisinin ilgisini çekti. Statları özellikle Avrupa maçlarında doluyor. Çok önemli bir gelişme bu. Yani artık Ankara ekiplerinin başa güreşecek bir kadro ile hedeflerini yükseltmeleri şart oldu. Gençlerbirliği'nde de olumlu gelişmeler var. Lige iyi başladılar, iyi mücadele ediyorlar. Her iki kulübün de önümüzdeki sezondan itibaren zirveyi hedeflemeleri için şimdiden makro bir plan yapmaları şart! Büyük bir olasılıkla iki takım da müsabakalarını yeni statta oynayacaklar. Bu şanslarını değerlendirmeleri lazım. Görkemli statlara, görkemli takımlar yakışır!
-Başka yararları olur mu yeni stadın?
-Uzun zamandır Milli maç oynanmıyor Ankara'da. Bu sorun da yeni statla birlikte çözülür sanırım. Başkent seyircisinin A Milli takımın grup eleme müsabakalarını izlemeye hakkı var. Sadece belli statların 'Uğurlu geliyor' denilerek, Milli maçlar için tekelleştirilmesine karşıyım. Ne demek uğurlu stat! Futbolu stat oynamaz, siz oynarsınız. Bu tür şeylerin arkasına sığınmak doğrusu bana çok tuhaf geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YUSUF YALKIN: Yeni stadın ayak sesleri!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN