Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca Ahmet Yesevi sergiyle anıldı

Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve ressam Gürses, 14 Ekim’e kadar açık kalacak “Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’den Renkler” sergisinin açılışını yaptı.

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Hoca Ahmet Yesevi sergiyle anıldı

Kültür ve Bakanlığı ile Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Vefatının 850. yılında Hoca Ahmet Yesevi'yi Anmak ve Anlamak" etkinlikleri kapsamında, "Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi'den Renkler" sergisi açıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Milli Kütüphane'deki serginin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk ilim, irfan dünyasının en önemli şahsiyetlerinden olan Yesevi'nin Türk kimliğini mayalayan öncülerden, dervişlerden biri olduğunu anlattı. Vefatının 850'nci yılında Ahmet Yesevi'yi anmaktan, onun adına sergi açmaktan gurur duyduklarını dile getiren Yayman, bağımsızlıklarının 25'inci yılındaki Türk cumhuriyetleri ile Cumhuriyeti devleti arasındaki dostluğun yıllar boyu devam edeceğini bildirdi. Yayman, " ile Türk cumhuriyetlerini bir araya getiren sadece gönül dünyamızdaki sıcaklık değil, bizi bir araya getiren Ahmet Yesevi'dir, Hacı Bektaş-ı Veli'dir, Hacı Bayram Veli'dir, gönül dostlarıdır, gönül erenleridir" diye konuştu.

"BEYİTLERDEKİ SEMBOLİK DİLİ TUVALE AKTARDIM"
Ressam Tülay Gürses sergisindeki eserlerinin tasavvuf dünyasının derin boyutlarından seslenen Sufilerin söylemlerinin çalışmalarına ışık tuttuğunu aktardı. Beyitlerdeki sembolik dil ile Hak aşkının destanını yazdıklarını fark ettiğinde "Ben de bu sembolik dili renklerle tuvale aktarabilir miyim?" cesaretiyle yola çıktığını belirten Gürses, "Mesnevi'den tuvale akan renklerle başladığım yolculuğa, Yunus, Niyazi-i Mısri, Hacı Bayram-ı Veli ve Hoca Ahmet Yesevi de renklerini esirgemeyerek katıldılar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca Ahmet Yesevi sergiyle anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN